Inflacja nam przyspiesza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Trzeba będzie więcej drobnych?...

Inflacja w grudniu wyniosła 3,6 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów, opublikowanych w poniedziałkowym komunikacie. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w grudniu wzrosły o 0,1 proc.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2009 r. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,1. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wzrosnąć do 103,6" - napisał resort finansów.

Poprzednie, dotyczące listopada, szacunki resortu finansów zostały potwierdzone późniejszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Listopadowa inflacja wyniosła 3,3 proc. Dane za grudzień 2009 GUS poda w połowie stycznia.

Wśród analityków nie ma zaskoczenia

Ernest Pytlarczyk, główny analityk BRE BankuTVN CNBC BIZNES

Zdaniem głównego analityka BRE Banku wpływ na wielkość grudniowej inflacji miał efekt bazy - tegoroczne ceny porównywano ze stosunkowo niskimi sprzed roku.

-W tamtym roku spadły ceny paliw o 9 procent, tak że ten efekt statystyczny był znaczny. Ciekawe może być rozbicie tego wskaźnika: czy nadal mamy taką sytuację, że rosną te ceny w koszyku bazowym? o się dzieje z cenami żywności? - mówił w TVN CNBC Ernest Pytlarczyk.

Analityk przyznaje, że oczekuje znacznego spadku inflacji, co ma nastąpić wiosną. Według jego słów w II kwartale tego roku inflacja miałaby spaść poniżej 2 procent (r/r), a powodem będzie także efekty bazy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24