Inflacja nam mniej straszna

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Inflacja nam mniej straszna?

Polacy liczą na to, że ceny nie będą rosły już tak szybko. Oczekiwania inflacyjne na najbliższych 12 miesięcy spadły w kwietniu do 4 procent - podał Narodowy Bank Polski. Jeszcze w marcu było to 4,6 proc. Jest szansa, że żywność nie będzie drożeć już tak szybko jak ostatnio.

To właśnie wzrost cen żywności jest oprócz paliw najbardziej dotkliwy dla Polaków. Tu najgorsze mamy już za sobą - stwierdził przed kamerą TVN CNBC szef Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.

Owoce i warzywa nie mogą nie tanieć?

- Kolejne tygodnie przyniosą spadek cen żywności, który już obserwujemy. Jeszcze niedawno wiele osób chwaliło się, że kupiło cukier po 5 zł 10 groszy i zrobiło interes życia. W tej chwili chyba można juz kupić go za 3 zł z groszami, poniżej 4 złotych - mówił Andrzej Kowalski.

Jak dodał, "nie wyobraża sobie", żeby wiosną nie taniały owoce i warzywa. - Chociaż czasami wyobraźni nie starcza - zastrzegł jednak.

GUS: Ozime źle przezimowały

Jednak opinia ta zbiegła się z informacją Głównego Urzędu Statystycznego, który ocenia, że uprawy ozime przezimowały gorzej niż w roku ubiegłym.

"W większości województw odnotowano większe niż w roku poprzednim straty w powierzchni zasianych ozimin. Uszkodzenia roślin upraw ozimych wynikały głównie z wystąpienia na plantacjach pleśni śniegowej. Ponadto uszkodzenia były spowodowane występowaniem silnych mrozów połączonych z dobowymi wahaniami temperatury oraz utrzymującymi się na polach zastoiskami wody na przedwiośniu" - stwierdzono w komunikacie GUS.

"Najgorzej przezimował rzepak i rzepik oraz żyto, a jedynie nieco gorzej pozostałe gatunki zbóż" - dodano.

Co uprawiamy?

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie 2010 r. wynika, że pod zbiory 2011 r. zbóż ozimych zasiano ponad 4,7 mln ha, czyli o około 330 tys. ha mniej w porównaniu do poprzedniego roku: pszenicy ozimej ponad 1,9 mln ha, żyta blisko 1,4 mln ha, pszenżyta ozimego ok. 1,1 mln ha, jęczmienia ozimego prawie 198,2 tys. ha, mieszanek zbożowych ozimych ok. 68,7 tys. ha. Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ponad 718 tys. ha.

Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja 2011 r.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24