"Inflacja będzie powoli spadać"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCzekaj: Inflacja będzie spadać

- Rada Polityki Pieniężnej robi wszystko, aby inflacja powróciła do poziomu 2,5 proc. - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, członek Rady prof. Jan Czekaj. Zaznaczył, że obecnie - w ponad rok od pierwszej podwyżki stóp - zaczniemy wreszcie odczuwać skutki decyzji RPP i inflacja zacznie powoli maleć. Nie wykluczył jednak kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Od kwietnia ubiegłego roku RPP siedmiokrotnie podnosiła stopy procentowe, łącznie o 175 pkt bazowych.

- Trzeba pamiętać o tym, że najsilniejszy wpływ stóp procentowych na inflację ma miejsce między IV a VI kwartałem od momentu podniesienia stop procentowych. Powiedzmy, że dziś mamy początek maja, a stopy po raz pierwszy podnosiliśmy w kwietniu ubiegłego roku, a więc można powiedzieć, że pierwsze podwyżki zaczynają oddziaływać na poziom inflacji - tłumaczył.

Czekaj odniósł się także do ewentualnego przystąpienia Polski do strefy euro. Stwierdził, że mogłoby to nastąpić w roku 2011. - Myślę, że spełnienie kryteriów niezbędnych do wejścia do strefy euro jest możliwe może w 2009 r., a przystąpienie do strefy unijnej waluty w 2011 r. Jednak jest to dość skomplikowany pod względem ekonomicznym i politycznym proces - prognozował.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES