"Indeks stron zakazanych" zniknie za kilka dni

Najnowsze

Aktualizacja:

Rząd rezygnuje z Rejestru Internetowych Stron i Usług Niedozwolonych. Resort finansów ma wkrótce zaprezentować nową wersję projektu noweli ustawy o grach hazardowych, już bez kontrowersyjnych zapisów. Rząd mówi o nawiązaniu współpracy z internautami dla wypracowania przepisów regulujących sferę internetu.

Nowe propozycje rządu są efektem debaty premiera Donalda Tuska z internautami, która odbyła się na początku lutego. Spotkanie dotyczyło projektu nowelizacji ustawy hazardowej, który wprowadzał tzw. rejestr stron i usług niedozwolonych. Miałyby się w nim znaleźć m.in. strony, które umożliwiają prowadzenie gier hazardowych w internecie. Jednak po dyskusji premier zapewnił wówczas, że rząd nie chce blokować internetu, tylko zapobiegać przestępczości - i zapowiedział rezygnację z rejestru.

Teraz rząd chce konsultować projekty z internautami. "Punktem wyjścia jest usunięcie zapisów dotyczących rejestru stron i usług niedozwolonych oraz innych przepisów, które wprowadzone zostały do ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw w związku z planowanym utworzeniem Rejestru" - czytamy w czwartkowym komunikacie CIR.

Centrum zapowiedziało, że ministerstwo finansów zaprezentuje poprawioną wersję projektu, przygotowaną we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji po czwartkowym spotkaniu kierownictwa resortu finansów.

Jeszcze tydzień temu rzecznik rządu pytany o to, kiedy powstanie projekt nowej ustawy bez zapisów o Rejestrze, nie potrafił udzielić nam odpowiedzi.

Zgłoś uwagę na Facebooku

W serwisie www.premier.gov.pl. Kancelaria Premiera przedstawiła nowe propozycje współpracy z internautami. Zakładają one "przeprowadzenie konsultacji trwających prac legislacyjnych dotyczących sfery technologii teleinformatycznych, mediów i rozwoju społeczeństwa informacyjnego".

Konsultacje te mają objąć m.in. ustawy: Prawo prasowe, Prawo autorskie, o radiofonii i telewizji, o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz o dostępie do informacji publicznej, o naziemnej telewizji cyfrowej, a także polskie wersje dokumentów tworzących tzw. pakiet telekomunikacyjny. CIR podkreśliło, że katalog konsultowanych dokumentów może zostać rozszerzony.

Konsultacje miałyby się odbywać z wykorzystaniem platformy komunikacyjnej on-line. Ich zasady określiłaby "grupa inicjatywna", składająca się z przedstawicieli internautów, przedsiębiorców, ekspertów, organizacji pozarządowych oraz rządu - poinformowano.

"Rządowe Centrum Legislacji przedstawi na swojej stronie na przełomie lutego i marca założenia funkcjonalne platformy internetowej informującej o legislacji rządowej" - napisało CIR w komunikacie.

Na razie uwagi do propozycji rządu można zgłaszać na profilu KPRM w serwisie Facebook.

Źródło: PAP, lex.pl