Im dalej w lato, tym więcej pracy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bezrobocie w dół

Szacunkowa stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,8 proc., co oznacza, że w porównaniu z majem spadła o 0,4 pkt proc. - poinformował w piątek resort pracy.

Bezrobotnych w czerwcu było 1 mln 884 tys. 600. Spadek bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach, największy wystąpił w woj.: warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Zaś najmniejszy był w województwie mazowieckim.

Resort pracy podkreśla, że czerwiec jest kolejnym, czwartym miesiącem tego roku, w którym zarejestrowano znaczny spadek liczby bezrobotnych.

Z informacji urzędów pracy wynika, że "do obniżenia bezrobocia przyczyniła się (...) zwiększająca się liczba wyłączeń z ewidencji".

Jak podkreślił resort pracy, przyczyny wyrejestrowań były zróżnicowane, chodzi m.in. o podjęcie prac sezonowych w turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców leśnych, ale także o dobrowolną rezygnację ze statusu bezrobotnego. "Na niskim poziomie utrzymują się w dalszym ciągu nowe rejestracje bezrobotnych" - dodano.

Mniej ofert pracy

Na rynku jest jednak mniej nowych ofert pracy. W czerwcu było ich o ok. 8 tys. mniej niż w maju. Wzrost ich liczby wystąpił jedynie w województwach kujawsko-pomorskim - o 16,8 proc. i lubuskim - o 11,7 proc.

W czerwcu najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,6 proc.), zachodniopomorskim (16,4 proc.), kujawsko-pomorskim (15,8 proc.), podkarpackim (15 proc.), lubuskim (14,8 proc.) oraz świętokrzyskim (14,3 proc.). A najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,7 proc.), mazowieckim (9,4 proc.), śląskim (9,7 proc.) i małopolskim (9,9 proc.).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24