Najnowsze

Ile zarabiają na nas fundusze emerytalne?

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESIle zarabiają na nas OFE?

Ponad 13 milionów klientów, prawie 114 miliardów złotych wpłat i tylko 25 miliardów złotych zysku dla przyszłych emerytów. To dorobek 9 lat funkcjonowania 15 otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. Warto w takiej sytuacji zapytać ile na przyszłych emerytach zarobiły same fundusze.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy OFE straciły połowę tego, co wypracowały od początku swojego istnienia. Co będzie dalej? - Na powrót jakichś większych wzrostów kursu przyjdzie nam czekać minimum rok. Dlatego myślę, że perspektywa 2-3 letnia na odrobienie strat jest tutaj właściwym okresem - przewiduje Kamil Gaworecki, doradca inwestycyjny Nordea PTE.

Nie wiadomo tylko, czy straty uda się odrobić w pełni. Dlatego coraz częściej pojawia się pytanie kto na funduszach zarabia najwięcej. Czy największymi wygranymi są Polacy odkładający na bezpieczną starość, czy może same OFE?

Tylko w pierwszym półroczu tego roku ZUS przekazał funduszom emerytalnym składki na kwotę prawie 10 miliardów złotych. Do prywatnych firm, które zajmują się zarządzaniem naszymi pieniędzmi odkładanymi na emeryturę trafiło z tego prawie miliard zł. To oznacza, że 10 proc. kwoty wszystkich składek to zarobek powszechnych towarzystw emerytalnych. A połowa z tego - czyli prawie 500 milionów złotych - to ich czysty zysk.

Niższe składki czy liberalne przepisy?

Średnio 7 proc. każdej składki przyszłego emeryta to opłata pobierana przez OFE. Czy w czasach zawieruchy na rynkach nie warto tych składek obniżyć? - Prowizje od opłat, jak wykazaliśmy w swoich wyliczeniach w perspektywie 30-40 lat inwestowania mają minimalny wpływ na wysokość emerytury - odpiera zarzuty Ewa Lewicka, współtwórczyni reformy emerytalnej.

Co więcej zarządzający funduszami oceniają, że mogliby zarabiać więcej dla emerytów, nie ograniczając kosztów, lecz zmieniając system inwestowania. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego postuluje utworzenie subfunduszy zróżnicowanych pod kątem ryzyka. Na przykład funduszy inwestujących głównie w akcje albo tylko w obligacje.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości