Ile zarabia żołnierz?

TVN24 Biznes

TVN24Od 2009 roku Polska będzie miała wyłącznie armię zawodową

Armia zawodowa od 2010 roku. Tylko dla chętnych - ale skąd wiadomo, czy ich nie zabraknie? Dużo zależy od odpowiedzi na pytanie, ile teraz można zarobić w wojsku?

Koniec poboru do wojska. Od przyszłego roku będą szli tylko chętni. A od 2010 - polska armia będzie w całości zawodowa. Czy będzie dobrze opłacana?

Zarobki żołnierzy

1,82 tys. zł netto zarabia żołnierz szeregowy. 7,12 tys. zł to najniższa pensja generalska.

Zawodowy starszy szeregowy otrzymuje pensję w wysokości ponad tysiąca ośmiuset złotych.

Starszy szeregowy: 1,82 tys. zł kapitan: 3,29 – 3,44 tys. zł pułkownik: 5,33 – 6,61 tys. zł generał: 7,12 – 11,47 tys. zł Zarobki zolnierzy

Żeby zarabiać ponad trzy tysiące trzeba być już oficerem i to co najmniej w stopniu kapitana.

Starsi oficerowie zarabiają ponad 4 tysięcy złotych. Najwyższy rangą spośród nich - pułkownik - może liczyć na pensję w wysokości maksymalnie ponad 6,5 tysiąca złotych.

Pensje generalskie zaczynają się od ponad siedmiu tysięcy. Najwięcej w polskiej armii zarabia szef sztabu generalnego - prawie 11,5 tys. zł na rękę.

Większe pieniądze za większe ryzyko

Na zagranicznej misji, żołnierz zazwyczaj zarabia ok. 4-6 razy tyle co w Polsce.

Wypłata za misję obliczana jest z tzw. kwoty bazowej wynoszącej nieco ponad 1800 zł. Dla każdego stopnia przewidziano odpowiedni mnożnik. W przypadku oficerów jest to "razy kilka".

Kwota bazowa jest też podstawą do obliczenia dodatku za warunki szkodliwe (pogoda i nie tylko) - w tym wypadku dodatek wynosi miesięcznie 30-70 proc. kwoty bazowej, w zależności od rozkazu dowódcy.

Do tego ok. 50 zł dziennie za pobyt w strefie wojny. Również każdy wyjazd poza bazę traktowany jest jako misja bojowa i należy się zań dodatek.

Dodatkowo na konto wpływa cały czas normalna polska pensja. W sumie np. dla chorążego wychodzi łącznie około 10 tys. zł. miesięcznie.

Źródło: TVN CNBC BIZNES, Wiadomosci24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24