Ile Polacy zarobią na Noblistce?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/ Fot. PAP/EPAIle Czarne zarobi na Noblistce?

Dotąd książki nagrodzonej w tym roku literacką Nagrodą Nobla Herthy Mueller sprzedawały się w Polsce w nakładzie 1,5 do 3 tys. egzemplarzy. Teraz na pewno sprzedaż wzrośnie, bo noblowski tytuł zachęca. Ale wzrośnie bardzo czy tylko trochę? Ile na tytule Mueller zyska Wydawnictwo Czarne, które dotąd wydawało w Polsce jej książki?

W należącym do pisarza Andrzeja Stasiuka Wydawnictwie Czarne ukazało się dotąd siedem tytułów autorstwa Herthy Mueller: "Sercątko" (2003), "Dziś wolałabym siebie nie spotkać" (2004), "Lis już wtedy był myśliwym" (2005), "Król kłania się i zabija" (2005), "Niziny" (2006), "Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie" (2006), "Głód i jedwab" (2008).

- To niesamowicie precyzyjna, ostra, ale jednocześnie wyjątkowo poetycka proza - mówił o pisarce Stasiuk, tuż po ogłoszeniu werdyktu akademii noblowskiej. - Byłem pewny, że Mueller dostanie tę nagrodę, nawet jeśli nie w tym roku, to kiedyś na pewno. To wielka literatura, bez dwóch zdań - dodał pisarz. Podkreślił też wielką radość z przyznania Hercie Mueller Nobla.

Pamuk zarobił, Lessing się nie udało

A jest się z czego cieszyć. Dotąd książki nagrodzonej w tym roku literacką Nagrodą Nobla Herthy Mueller sprzedawały się w nakładzie 1,5 do 3 tys. egzemplarzy - podlicza TVN CNBC Biznes. W podobnym nakładzie sprzedawały się książki Orhana Pamuka, zanim dostał w 2006 r. Nagrodę Nobla. Potem ta sprzedaż wzrosła w Polsce do 40 tysięcy egzemplarzy.

Jak wskazuje TVN CNBC Biznes, nie zawsze jest jednak różowo - na przeciwległym biegunie jest nagrodzona w 2007 roku Doris Lessing. Po przyznaniu jej Nobla w Polsce sprzedało się w sumie 18 tysięcy egzemplarzy jej książek. W tej chwili na rynku jest ponad 20 tytułów Lessing. Nakłady i sprzedaż każdego tomu są szacowane zaledwie na kilka tysięcy egzemplarzy.

Stasiuk pod prąd

Wydawnictwo Czarne powstało w 1996 roku. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej, eseistyce, reportażach. Znane jest z ekskluzywnego i dość niszowego wyboru publikacji. I z bardzo ciekawych autorów - wśród nich m.in. Jurija Andruchowycza, Bory Ćosicia, Jakuba Demla, Tarasa Prochaśki, Dubravki Ugrešić czy Herty Mueller właśnie. A z Polaków: Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Krzysztof Varga, Maciej Zaremba, Mariusz Szczygieł oraz sam Andrzej Stasiuk.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/ Fot. PAP/EPA