Najnowsze

Ile gotówki można przewieźć na wakacje przez granicę? Policzył Paweł Blajer

Najnowsze

[object Object]
Ile gotówki możemy przewieźć przez granicę? TVN24 BiS
wideo 2/4

Zaczyna się czas wakacyjnych wyjazdów, dlatego w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer odpowiedział na pytanie dotyczące podróży i urlopów. Wraz z ekspertem z zakresu prawa dewizowego wyjaśnił, ile gotówki możemy zabrać w zagraniczną podróż.

Każdy z nas chciałby wracać z urlopu z walizką pieniędzy. Co, jeśli w czasie wakacyjnego wyjazdu udało nam się np. bardzo korzystnie sprzedać jakiś przedmiot i wracamy do kraju z większą ilością gotówki niż wyjechaliśmy? Piotr Augustyniak, mecenas z Kancelarii K&L Gates przypomina, że istnieje limit związany z obowiązkiem zgłoszenia wwozu pieniędzy do kraju, który należy m.in. do Unii Europejskiej.

Co robić?

- W zależności od tego skąd przyjeżdżamy, to musimy zgłosić fakt wwożenia gotówki odpowiedniemu organowi. Jeżeli przyjeżdżamy z Unii Europejskiej i do Unii Europejskiej, to powinniśmy zgłosić przewóz, jeżeli posiadana przez nas gotówka przekracza wartość 10 tys. euro w różnych walutach. Zatem, jeżeli mamy kilka tysięcy dolarów, kilka tysięcy funtów i kilka tysięcy euro, to należy brać pod uwagę całą tę kwotę łącznie - radzi mecenas Augustyniak. - Przeliczamy te pieniądze po kursie z daty, kiedy przekraczamy granicę - dodaje. Piotr Augustyniak twierdzi jednak, że od tej reguły jest wyjątek w postaci krajów należących do Strefy Schengen. - Państwa, które podpisały stosowne porozumienie zgodziły się, że na ich granicach nie ma kontroli granicznej, zatem wjeżdżając do takiego kraju nie musimy pokazywać np. paszportu. A, skoro tej granicy nie ma, to nie musimy również nikomu zgłaszać transportu pieniędzy - tłumaczy Augustyniak. - Jeżeli wyjeżdżamy np. z Wielkiej Brytanii, która, pomimo że jest w Unii Europejskiej, ale nie jest w Strefie Schengen, to po wylądowaniu np. w Warszawie powinniśmy zgłosić się do celników już na lotnisku i zgłosić, że przewoziliśmy daną kwotę gotówki - wyjaśnia mecenas.

Poza Unią

Piotr Augustyniak tłumaczy, że kiedy wyjeżdżamy z państw Unii Europejskiej do krajów poza Wspólnotę, to musimy zgłosić przewożoną gotówkę. - Jeżeli np. z Niemiec lecimy do Turcji, to na lotnisku w Niemczech powinniśmy zgłosić wywóz tych pieniędzy za granicę - informuje mecenas.

Autor: red. / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości