Ile będzie kosztowało expose Kopacz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 BiSDziś expose Ewy Kopacz

Ewa Kopacz wygłosi dziś w Sejmie swoje expose. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wątki gospodarcze jej wystąpienia i analizujemy, jakie będą koszty zapowiedzianych obietnic, a także przywilejów różnych grup zawodowych dla budżetu.

Dziś chwilę po godz. 10 nowa szefowa rządu wygłosi swoje expose. Oczekuje się, że Ewa Kopacz będzie mówić o obronności i polityce społecznej. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wątki gospodarcze w wystąpieniu nowej premier.

Analiza expose

Wraz z ekspertami będziemy również analizować koszty zapowiedzianych obietnic i przywilejów różnych grup zawodowych. Zapytamy, jak mocno obciążą budżet plany rządu Ewy Kopacz, a także, czy ich wykonanie jest realne. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który tuż przed rozpoczęciem posiedzenia ma zatwierdzić kierownictwo Sejmu, expose Kopacz rozpocznie się pięć minut po godz. 10 i potrwa do godz. 12. Następnie zaplanowano dwugodzinną przerwę, aby dać klubom czas na ustosunkowanie się do wystąpienia szefa rządu.

Głosowanie wieczorem

Debata nad programem działania Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 14; każdy klub będzie miał do dyspozycji 15 minut, czyli głos będzie mogła zabrać więcej niż jedna osoba. Wystąpienia mają zakończyć się o godz. 19; następnie do godz. 19.30 potrwają głosowania, w tym nad wnioskiem premier o udzielenie wotum zaufania rządowi.

Porozmawiamy też o przywilejach różnych grup zawodowych. Górnicy zapowiedzieli dziś protest przed Sejmem podczas przemówienia nowej premier. Wskazują na trudną sytuację polskiego górnictwa.

Tymczasem według szefa JSW "w górnictwie jest ok. 25 elementów pozapłacowych, które są niezależne od efektów pracy i zaangażowania pracownika".

- Ja zawsze będę się podpisywał pod tym, że pracownikowi, który pracuje przy wydobyciu w ciężkich warunkach, należą się pewne przywileje - wcześniejszej emerytury, dodatkowego wynagrodzenia. Ale te przywileje związki zawodowe rozciągnęły na kolejne grupy zawodowe i stały się one niezależne od efektów pracy pracownika - powiedział kilka dni temu Jarosław Zagórowski.

Jak jest w rzeczywistości? Ile zarabiają poszczególne grupy zawodowe, jakimi cieszą się przywilejami i czy należałoby je zlikwidować - zastanowimy się nad tym dziś na antenie TVN Biznes i Świat.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat