Ikony giełdy toną

Najnowsze

TVN24Krosno i Swarzędz mają duże problemy

Czarny poniedziałek spółek, które jako pierwsze zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Akcje Krosna i Swarzędza dramatycznie potaniały, na wieści o kłopotach spółek. Pierwszą pognębiły opcje walutowe, a druga po prostu nie widzi już dla siebie miejsca na rynku.

Akcje szklarskiego Krosna zostały przecenione o 21,2 proc. Spółka ogłosiła przed weekendem, że złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Przyczyną są sięgające 38 mln zł straty na niesławnych opcjach walutowych.

- Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji gdzie w sposób nie kontrolowany wierzyciele będą chcieli zaspokoić własne potrzeby. Nie udało nam się dojść do porozumienia pozasądowego i w związku z tym zdecydowaliśmy się zgłosić do sądu wniosek, abyśmy przy otwartej kurtynie mogli pokazać wszystkim jak wygląda rzeczywistość i abyśmy mogli przy otwartej kurtynie przeprowadzić końcową fazę reorganizacji wyprowadzając Krosno na prostą - powiedział w TVN CNBC Biznes Jacek Sołtys, prezes Krosna SA.

Prezes Krosna SA Jacek Sołtys o sytuacji spółki/TVN CNBC Biznes

Z kolei meblarska Grupa Swarzędz, której akcje straciły w poniedziałek 61,5 proc. twierdzi, że nie widzi możliwości osiągania zysków w „przewidywalnej przyszłości”.

- Naszym zdaniem, po tych wszystkich analizach, nie ma szans wyjścia na prostą i uzyskania możliwości długookresowego realizowania pozytywnego wyniku. Szczególnie w perspektywie tego kryzysu Dlatego podjęliśmy decyzję ze zaproponujemy akcjonariuszom likwidację, która w sposób o wiele bardziej, o wiele większy niż upadłość daje szansę na uzyskanie jakichkolwiek zwrotów z zainwestowanych pieniędzy - mówi Łukasz Stelmaszyk, prezes Swarzędza SA w TVN CNBC Biznes. Decyzja o likwidacji ma zostać podjęta 10 marca.

Pierwsi na parkiecie

Swarzędz Meble SA powstał w wyniku komercjalizacji, a następnie prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Swarzędzkie Fabryki Mebli. Spółka - wtedy jeszcze pod nazwą Swarzędzkie Fabryki Mebli SA - w 1991 roku była jednym z pierwszych przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej zadebiutował tam krośnieński producent szkła. W październiku 1990 roku ówczesny minister przekształceń własnościowych Waldemar Kuczyński podpisał akt prawny przekształcający państwowe Krośnieńskie Huty Szkła w spółkę akcyjną.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24