Ikea da pracę na Podlasiu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

W podlaskiej gminie Orla oficjalnie ruszyła budowa fabryki meblowej spółki Swedspan Polska, należącej do grupy Ikea. Koncern deklaruje zainwestowanie tam w ciągu kilku lat 340 mln euro. Pierwsza część inwestycji ma być gotowa wiosną 2011 roku i dać pracę 250 osobom. Docelowo ma tam pracować 2 tysiące ludzi.

Pierwszy etap to budowa fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to ok. 250 miejsc pracy.

Za pięć lat 2 tysiące miejsc pracy

Docelowo inwestycja, której zakończenie planowane jest do 2015 roku, ma dać ok. 2 tys. miejsc pracy w słabo uprzemysłowiony dotąd regionie. Drewno koncern chce pozyskiwać z polskich i białoruskich lasów.

W piątek na placu budowy, kilka kilometrów od Bielska Podlaskiego i niedaleko granicy z Białorusią, symbolicznie odsłonięto kamień węgielny. Została do niego przykręcona pamiątkowa tabliczka.

Polska największym dostawcą

W czasie uroczystości podkreślano, że inwestycja była możliwa dzięki pomocy i współpracy administracji rządowej i samorządu z inwestorem. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał znaczenie takiej inwestycji "w czasach kryzysu"; mówił, że Polska jest obecnie największym dostawcą dla Ikea w Europie, a drugim na świecie.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zwrócił zaś uwagę, że fabryka będzie budowana w regionie, w którym inwestycje są bardzo potrzebne. Mówił, że udało się przy jej realizacji osiągnąć "dobrą jakość współpracy" między administracją samorządową i rządową.

Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk powiedział, że taka duża inwestycja w małej gminie oznacza ogromne zmiany na lepsze. - Przede wszystkim praca mieszkańcom, czyli nie będzie to rynek pracodawcy tylko rynek pracownika, a w kolejnych latach wpływy budżetowe do gminy - podkreślił Selwesiuk.

Ogromna inwestycja

Obecnie inwestycja ma powstać na 120 ha gruntów, z czego 40 tys. metrów kw. ma być pod dachem. Na razie Swedspan Polska na pozwolenie na budowę fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej, co jest planowane na wrzesień 2011 roku, na produkować ok. 250 tys. metrów sześć. płyty.

W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku.

W Polsce koncern Ikea zatrudnia obecnie ok. 12 tys. osób oraz 30 tys. osób w firmach współpracujących

Źródło: PAP