Igrzyska toczą się w najlepszym mieście świata

Najnowsze

Aktualizacja:

Vancouver teraz jest znane z olimpijskich igrzysk, ale okazuję ono też... najlepszym do życia miastem świata. Z rankingu Economist Intelligence Unit wynika, że najlepiej żyje się w miastach Kanady i Australii. Łącznie w pierwszej "10" znalazło się aż siedem miast z tych krajów. Najlepiej na jakość życia w miastach wpływa więc... sport.

Zwycięzcą rankingu miast, w których żyje się najlepiej, zostało kanadyjskie Vancouver: zdobyło 98 na 100 możliwych punktów. Tylko o 0,1 punktu mniej zdobył drugi w rankingu Wiedeń.

Oprócz tego ostatniego, Helsinek i nowozelandzkiego Auckland, pierwszą dziesiątkę wypełniają miasta Kanady i Australii.

Sport poprawia życie

Z kraju klonowego liścia w pierwszej piątce znalazły się także Toronto (4.) i Calgary (5.). W pierwszej dziesiątce zaś cztery miasta australijskie. Na trzecim miejscu znalazło się Melbourne, na 7. - Sydney, 8. - Perth i na 9. - Adelaida.

Goszczące tegoroczne zimowe igrzyska olimpijskie Vancouver zwyciężyło dzięki doskonałej infrastrukturze i niskiej przestępczości. Poza tym sami mieszkańcy uważają swój standard życia za wysoki. - Igrzyska olimpijskie przyczyniły się do wysokich ocen Vancouver pod względem oferty kulturalnej i imprez sportowych – napisał autor raportu Jon Copestake.

Chociaż z europejskich miast w ścisłej czołówce znalazły się tylko Wiedeń i Helsinki, średnia ocen miast Europy Zachodniej jest najwyższa na świecie - 92,1. Nieco mniej mają kraje Ameryki Północnej (91,5).

Miasta Europy Wschodniej (w tym Warszawa) mają średnią niższą niż ogólnoświatowa (76 pkt.) - 72 pkt.

Generalnie może być. Tylko ta infrastruktura...

O tym, że w Warszawie da się żyć, pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Stolica Polski zdobyła 78,2 pkt. i uplasowała się na 71. miejscu rankingu. Według autorów raportu, życie w Warszawie jest generalnie całkiem wygodne.

W sumie sklasyfikowano 140 miast. Ranking zamykają: Teheran i Dakar (po 48,3 pkt), Kolombo, Katmandu, Duala, Karaczi, Lagos, Port Moresby, Algier, Dhaka i Harare (37,5).

Ranking najlepszych miast do życia: 1. Vancouver, Kanada 98 2. Wiedeń, Austria, 97,9 3. Melbourne, Australia 97,5 4. Toronto, Kanada 97,2 5. Calgary, Kanada 96,6 6. Helsinki, Finlandia 96,2 7. Sydney, Australia 96,1 8. Perth, Australia 95,9 9. Adelaida, Australia 95,9 10. Auckland, Nowa Zelandia 95,7 ... 71. Warszawa, Polska 78,2.

Źródło: tvn24.pl, elu.com