IBM wyprzedził Microsoft

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24IBM numerem dwa w branży

Jeszcze niedawno Microsoft był największą spółką w branży technologocznej. Jakiś czas temu palmę pierwszeństwa odebrał mu Apple. Teraz w wycenie rynkowej wyprzedził go najstarszy rywal - IBM.

Według wyceny na giełdzie NYSE najwięcej warty jest Apple - 309 mld dol. Na drugie miejsce awansował IBM, którego wszystkie akcje mają wartość 208 mld dol. To o jeden mld dol. więcej niż obecna wycena Microsoftu. Czwarte miejsce zajmuje Oracle (173 mld dol), a piąte - Google (169 mld dol).

Zmiana miejsc

IBM był gigantem komputerowym lat osiemdziesiątych. Wtedy to zaangażował mało znany Microsoft, aby opracował mu nowy system operacyjny. W ciągu kolejnej dekady Microsoft zyskał miano najbardziej innowacyjnej firmy i z garażowego przedsięwzięcia założonego przez młodego Billa Gatesa stał się światowym gigantem. W tym samym czasie do IBM przylgnęła łatka przestarzałego giganta na glinianych nogach.

Po pęknięciu bańki internetowej w 2000 roku sytuacja na rynku się zmieniła. Coraz większe znaczenie zostały zyskiwać takie firmy jak Google czy Apple, który zaczęły gonić Microsoft. Zaniedbaną lekcję odrobił też IBM, który porzucił "pecety" na rzecz m.in. oprogramowana dla biznesu, czy serwerów i zaczął odbudowywać utraconą pozycję

Źródło: yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24