IBM wykształci pracowników na Śląsku

Najnowsze


Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach od października będzie kształcić przyszłe kadry dla firmy IBM. Program studiów powstał na zamówienie i we współpracy z tym światowym koncernem, który w Polsce działa od ponad 20 lat.

Prorektor ds. edukacji i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Wojciech Dyduch poinformował w środę, że od nowego roku akademickiego uczelnia będzie kształcić przyszłe kadry dla IBM w ramach nowej specjalności na kierunku informatyka i komunikacja, która przygotuje studentów do pracy w dużym centrum obsługi biznesu. Program studiów powstał na zamówienie i we współpracy z firmą IBM.

- Studenci będą zdobywać specjalistyczne warsztatowo kompetencje i fach związane przede wszystkim z obsługą baz danych, obsługą finansową dużych podmiotów gospodarczych, a także z pracą biurową - powiedział Dyduch. Na początek, uczelnia będzie chciała wykształcić kilkaset osób, ale - jak podkreślił prorektor - docelowo dyplom będzie mogło zdobyć nawet kilka tysięcy osób.

W ubiegłym roku firma IBM poinformowała o wyborze Katowic, jako lokalizacji swojego nowego centrum dostarczania usług. Dotąd zatrudnienie w IBM znalazło ponad 400 osób, docelowo może to być nawet 2 tys. osób.

Dwie dekady w Polsce

IBM to światowy koncern wytwarzający zaawansowane technologie informatyczne obejmujące systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. W Polsce IBM działa od ponad 20 lat. Obecnie firma ma tu kilka specjalistycznych ośrodków obsługujących klientów na świecie, w tym m.in. centrum dostarczania usług i operacyjne centrum bezpieczeństwa we Wrocławiu, laboratorium oprogramowania i centrum usług finansowo-księgowych w Krakowie oraz regionalne oddziały handlowe m.in. w Katowicach, Poznaniu i Gdańsku. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach tworzą cztery wydziały - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji oraz zarządzania, na których łącznie jest 15 kierunków kształcenia. W uczelni studiuje obecnie ponad 12 tys. studentów.

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: PAP