Hutniczy gigant wyrzuca z pracy. W Polsce też

Najnowsze

PAP/EPAPracownicy Mittala nie godzą się na zwolnienia

- Redukcje zatrudnienia w zakładach należących do koncernu stalowego ArcelorMittal mogą przekroczyć planowane wcześniej dziewięć tysięcy osób - zapowiada dyrektor ds. finansowych światowego lidera produkcji stali, Aditya Mittal. W polskich hutach należących do Mittala pracę straci ok 1,2 tys. osób.

Aditya Mittal poinformował jednocześnie, że koncern rozszerzy realizowany już program dobrowolnych odejść, adresując go do wybranych grup pracowników, głównie administracji, lecz także i zatrudnionych bezpośrednio w produkcji. W konsekwencji redukcje dotkną więcej niż planowano wcześniej ludzi. Produkcja Mittala w pierwszym kwartale obecnego roku ma zostać ograniczona o około 35 proc.

Redukcje zatrudnienia dotykają również zakłady koncernu w Polsce: ok. 1200 osób. ArcelorMittal Poland (dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce. Koncern skupia ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzą cztery huty, położone w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świętochłowicach.

Ktoś traci, ktoś zyskuje

We wtorek, przeciwko zapowiadanym już wcześniej zwolnieniom w zakładach koncernu demonstrowało w Brukseli około tysiąca związkowców z różnych krajów Europy, w tym z Polski. Związkowcy wyrażali oburzenie, że koncern ogranicza zatrudnienie tłumacząc to kryzysem gospodarczym na świecie i koniecznością zmniejszenia produkcji, ale jednocześnie nie ogranicza dywidendy dla swoich akcjonariuszy.

- Jak jest kryzys i jest źle - to nie tylko pracownicy mają ponosić koszty, niech pracodawcy też się podzielą kosztami złej sytuacji - tłumaczył przewodniczący Metalowców w małopolskiej "S" Andrzej Gębara. Zdaniem organizatorów protestu, związkowców z Europejskiej Federacji Metalowców (EFM) dla koncernu kryzys jest pretekstem do niczym nieusprawiedliwionej restrukturyzacji.

Z opublikowanego w środę w Brukseli raportu koncernu wynika, że za ostatni kwartał zeszłego roku po raz pierwszy ArcelorMittal odnotował straty w wysokości 2,6 mld dol.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA