Najnowsze

Huebner: Przyłączenie się do unii bankowej może stać się atrakcyjne dla Polski

Najnowsze

TVN24BiŚZdaniem europosłanki Danuty Huebner nowe regulacje zawierają wystarczające zabezpieczenia

Przyłączenie się do unii bankowej może stać się atrakcyjne dla Polski - oceniła przewodnicząca komisji PE ds. rozwoju regionalnego Danuta Huebner po głosowaniu ws. nowych zasad likwidacji banków. Jej zdaniem regulacje zawierają wystarczające zabezpieczenia.

We wtorek europosłowie przegłosowali rozporządzenie ws. jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM), który jest drugim filarem unii bankowej, a także dyrektywę w sprawie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD). Do podpisania i ratyfikowania została jeszcze umowa międzyrządowa regulującą transfer i uwspólnotowienie składek we wspólnym funduszu upadłościowym. Unia bankowa obejmuje kraje strefy euro; mogą też do niej przystąpić kraje spoza eurolandu. Jak oceniła Huebner w komunikacie, podobnie jak w przypadku innych pokryzysowych reform, w przyjętych dokumentach zapewniono sprawiedliwe traktowanie państw członkowskich spoza strefy euro. Z tego powodu - jej zdaniem - osiągnięte porozumienia są sukcesem. - Jestem bardzo zadowolona, że dla państw członkowskich spoza strefy euro, takich jak Polska, regulacje zawierają wystarczającą ilość zabezpieczeń i gwarancji równego traktowania. Przyłączenie się do unii bankowej może stać się atrakcyjne dla Polski - oświadczyła Huebner. Podkreśliła, że Polska i inne kraje UE spoza strefy euro, gdyby przystąpiły do unii bankowej, uczestniczyłyby w procesie podejmowania decyzji dotyczących banków znajdujących się na ich terytorium. - Dodatkowo, w razie potrzeby, bylibyśmy w stanie uzyskać wsparcie finansowe dla naszych banków. Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że z punktu widzenia uczestnictwa w unii bankowej to są dobre rozporządzenia dla Polski, tworzące warunki dla łagodniejszego wejścia naszego kraju do strefy euro - oceniła Huebner.

Bardziej sprawiedliwe traktowanie "państw goszczących"

Dodała, że zostało też zagwarantowane bardziej sprawiedliwe traktowanie tzw. państw goszczących. Chodzi o kraje, które "goszczą" banki-córki instytucji finansowych z siedzibami w innych krajach. Takie banki stanowią ponad 60 proc. sektora bankowego w Polsce. - W przypadku planów grupowej restrukturyzacji i likwidacji, gdzie państwo macierzyste banku oraz państwo goszczące nie są w stanie dojść do porozumienia, odpowiednie organy obu stron będą mogły zwrócić się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego z prośbą o rozstrzygnięcie spornej kwestii. Zatem ryzyko podejmowania decyzji przez banki macierzyste na niekorzyść banków goszczących, zostanie zmniejszone - wyjaśniła Huebner.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości