Honda wzywa kolejne auta. Przez eksplodującą poduszkę

Najnowsze

WikipediaPoduszki powietrzne mają być śmiertelnie groźne

Honda wezwała 170 tys. właścicieli aut do wymiany poduszek powietrznych. Koncern motoryzacyjny twierdzi, że system, który ma chronić pasażerów w czasie wypadku, jest wadliwy i poduszki powietrzne mogą eksplodować w czasie jazdy.

Producent samochodów poinformował, że wezwał do warsztatów kolejne 170 tys. aut. Honda już wcześniej zdecydowała się na podobny krok. W czerwcu wezwała do wymiany poduszek powietrznych w 2 mln pojazdów.

Zatajone badania?

Wadliwa poduszka powietrzna może znajdować się w pięciu modelach Hondy, które były sprzedawane m.in. w Azji i Europie. Awaryjna część, która może spowodować nienormalny wybuch poduszki powietrznej podczas wypadku, została dostarczona przez japońską firmę Takata. Firma Takata produkuje poduszki powietrzne dla co najmniej dziewięciu innych koncernów motoryzacyjnych. W zeszłym tygodniu New York Times podał, że pracownicy Takaty przez lata ukrywali wyniki badań, z których wynikało, że poduszki mogą wybuchać w czasie jazdy. Takata zaprzeczyła tym zarzutom.

Producent

Takata poza poduszkami powietrznymi produkuje inne komponenty do samochodów, w tym systemy pasów bezpieczeństwa czy kierownice. Dysponuje fabrykami na czterech kontynentach i zatrudnia na całym świecie ok. 35 tys. osób.

Autor: MSZ / Źródło: BBC News, CNN Money, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia