Honda tnie koszty. 800 pracowników do zwolnienia

TVN24 Biznes


Japoński koncern motoryzacyjny Honda poinformował w piątek, że zwolni około 800 z 3500 pracowników fabryki w Swindon w zachodniej Anglii. Cięcia zostały wymuszone przez malejący popyt na auta tego producenta w kontynentalnej Europie.

Zarząd Hondy podał, że jeszcze w piątek rozpocznie oficjalne rozmowy z pracownikami w sprawie zwolnień. Planowane cięcia etatów w zakładach South Marston mają nastąpić w drugim kwartale bieżącego roku. Producenci aut ograniczają działalność w Europie, redukując miejsca pracy i wycofując produkcję z niedostatecznie wykorzystywanych zakładach, z uwagi na słabnący popyt na dużych europejskich rynkach, np. we Francji i Niemczech.

W Europie spada, w USA rośnie Pod koniec 2012 roku Ford ogłosił plany zwolnienia 1400 pracowników w zakładach na południu Anglii i zakończenia produkcji w Wielkiej Brytanii. Ford i Volvo planują ponadto tysiące zwolnień w zakładach w Belgii, a Citroen - we Francji.

Tymczasem USA zanotowały ostatnio najlepszy od 30 lat wynik sprzedaży aut. Według analityków rynku, to znak, że amerykańska gospodarka powoli zaczyna wychodzić z dołka.

Autor: jk/ja / Źródło: PAP