Hollande chwalony przez Brukselę i Berlin za plany reform

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN 24 BiŚHollande'a chwalony przez Brukselę i Berlin za plany reform

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z planów reform gospodarczych, ogłoszonych przez prezydenta Francji Francois Hollande'a. To dobra wiadomość i krok w odpowiednim kierunku - powiedział w środę rzecznik KE Olivier Bailly. W podobnym tonie wypowiedział się szef niemieckiego MSZ.

Francuski prezydent przedstawił we wtorek tzw. pakt odpowiedzialności, który zakłada zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm w wysokości 30 mld euro oraz 50 mld dodatkowych oszczędności między 2015 a 2017 rokiem. - Te środki naszym zdaniem wzmocnią konkurencyjność francuskich firm i korzystnie wpłyną na wzrost i zatrudnienie - powiedział Bailly na konferencji prasowej. Dodał, że założenia paktu odpowiedzialności są zgodne z zaleceniami KE z ubiegłego roku.

Berlin chwali sąsiada

Minister spraw zagranicznych Niemiec, Frank-Walter Steinmeier nazwał plany prezydenta Francji "odważnymi". - Francja zmierza w dobrym kierunku - dodał szef MSZ Niemiec. Rzecznik pochwalił też obietnice Hollande'a dotyczące ułatwień administracyjnych. "Komisja dokładnie przeanalizuje te wszystkie elementy i weźmie je pod uwagę w swoich zimowych prognozach gospodarczych, które zostaną opublikowane za kilka tygodni" - powiedział Bailly. KE regularnie wzywa Francję do dalszej redukcji deficytu i reform strukturalnych, oceniając, że jest to jedyny sposób m.in. na poprawę konkurencyjności firm francuskich.

Autor: tryb/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters