Hiszpańskie banki otrzymają miliardy pomocy

Najnowsze

sxc.huPierwszą transzę pomocy hiszpańskie banki otrzymają już w przyszłym tygodniu

Prawie 37 mld euro - pomoc w takiej wysokości otrzymają hiszpańskie banki od Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Występując na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia ministrów finansów eurogrupy, jej szef Jean-Claude Juncker powiedział, że pierwsza transza tej pomocy, której wysokość wynosi 36,96 mld euro, zostanie dostarczona w przyszłym tygodniu.

Pomoc otrzymają cztery znacjonalizowane banki (Bankia, Novagalicia, CatalunyaCaixa i Banco de Valencia), na których plany restrukturyzacji wcześniej wyraziła zgodę Komisja Europejska. Dodatkowo EMS udzieli pomocy w wysokości 2,5 mld euro na sfinansowanie Sarebu - struktury, której zadaniem jest likwidacja toksycznych aktywów tych banków ulokowanych w nieruchomościach. Według hiszpańskiego ministerstwa gospodarki, pomoc zostanie udzielona "około 12 grudnia".

Kolejne spotkanie Szef eurogrupy i zarazem premier Luksemburga poinformował też, że kolejne spotkanie ministrów finansów eurogrupy odbędzie się 13 grudnia i poświęcone będzie planowi pomocy dla Grecji oraz omówieniu sytuacji na Cyprze. Spotkanie odbędzie się na kilka godzin przed kolejnym dwudniowym szczytem UE w Brukseli. Juncker potwierdził w poniedziałek, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zrezygnuje wkrótce ze sprawowanej od 7 lat funkcji szefa eurogrupy.

Premier Luksemburga zgodził się w lipcu br. na ponowne objęcie kierownictwa 17 krajów strefy euro, zastrzegając jednak już wtedy, że będzie pełnił tę funkcję tylko do końca tego roku lub do początku roku 2013

Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu