Hiszpanie ws. Opla piszą do Brukseli

Najnowsze

Aktualizacja:

Kolejny kraj wzywa Komisję Europejską, by spowodowała, że przejęcie Opla przez konsorcjum Magny i Sbierbanku nie będzie faworyzować niemieckich pracowników. Podobne wezwanie skierowała do KE już wcześniej Belgia.

Hiszpańskie władze obawiają się, że reorganizacja Opla po przejęciu przez nowych właścicieli może doprowadzić do masowych zwolnień w zakładach w Saragossie. Jak donosi BBC hiszpański rząd skierował do Komisji Europejskiej list, w którym domaga się, aby nowy model organizacyjny Opla uwzględniał interesy nie tylko Niemiec, ale całej Europy.

Obawy Hiszpanów budzi pożyczka 4,5 miliarda euro, jaką konsorcjum Magny i Sbierbanku zaoferował niemiecki rząd. Według Hiszpanów rządowa pomoc nie powinna wpływać na decyzje o liczbie zatrudnionych w poszczególnych krajach.

Wątpliwości w sprawie restrukturyzacji Opla podnosiły wcześniej Belgia, Polska i Wielka Brytania. Według niemieckiej prasy nowy właściciel Opla planuje zwolnić 11 tysięcy spośród 45 tysięcy pracowników zatrudnionych w różnych krajach europejskich. Według tych planów, zakłady w belgijskiej Antwerpii miałby zostać całkowicie zamknięte

Źródło: TVN CNBC, BBC