Hiszpania zaprasza polskich seniorów. I dopłaca

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCHiszpania kusi polskich seniorów

Wakacje w Hiszpanii, za które na dodatek płacą Hiszpanie? Okazuje się, że to możliwe: hiszpańskie władze sponsorują turystyczne wyjazdy seniorów z krajów Unii Europejskiej do swego kraju. Z programu może skorzystać każdy Polak powyżej 55 roku życia, ze zniżką zabierając także młodszą osobę towarzyszącą.

Czy rzeczywiście polski emeryt bez problemu może sobie pozwolić na wypoczynek na Majorce czy Ibizie? - Do każdego turysty, który przyjeżdża z krajów tzw. nowej Unii, czyli na przykład Polski, rząd Hiszpanii dopłaca 150 euro - zapewnia - radca ds. turystyki ambasady Hiszpanii Arturo Claver.

Nie mamy monopolu: seniorzy z tak zwanej "starej Unii", czyli na przykład Niemcy i Francuzi, tez dostają dopłatę, ale w wysokości stu euro.

Senior ma przynajmniej 55 lat

Program jest skierowany do osób, które ukończyły 55 lat. Ale młodsza osoba towarzysząca też dostanie zniżkę - pod warunkiem, że obie zamieszkają w jednym pokoju.

Dopłaty są udzielane do wyjazdów odbywających się od 1 października do 30 kwietnia, czyli zupełnie poza sezonem. Kierunki są tylko dwa: Andaluzja - czyli Costa del Sol i Costa de la Luz, oraz Baleary - Majorka, Menorka i Ibiza.

- Zainteresowanie jest ogromne. oferta jest dostępna od miesiąca, a już blisko 40 procent miejsc zostało wykupionych - mówi Magdalena Plutecka-Dydoń rzecznik turystycznego potentata Neckermann Polska. Także Exim Tour nie ma już miejsc na październik.

Oferta skrojona na miarę

Ofertę Senior Travel sprzedaje w Polsce osiem biur podróży. Rząd Hiszpanii wyliczył, że wycieczka już po dopłacie może kosztować maksymalnie 393 euro, czyli około 1600 złotych. Oferta jest jednak szczególnie skrojona dla seniora, na przykład poprzez stałą opiekę rezydenta.

- Dwie naprawdę ciekawe wycieczki fakultatywne zawarte są już w cenie. W cenie trzech posiłków dziennie zawarte są napoje do kolacji, obiadów, wino, woda. Czego w normalnej ofercie nie ma... - wylicza Piotr Czornej z Exim Tours.

W ubiegłym roku z oferty Hiszpanów skorzystało 45 tysięcy Europejczyków, w tym siedem tysięcy z Polski. Interes działa tak naprawdę w obie strony, bo okazuje się, że zarabia na tym także rząd hiszpański, poza sezonem pobudzając dotkniętą kryzysem gospodarkę.

Dopłacają, żeby zarobić

- Rząd Hiszpanii wydał na wsparcie tego projektu 5 milionów 300 tysięcy euro. Dochody, które ten program wygenerował, to blisko 7 milionów euro. To znaczy, że jedno euro wydane na ten program przyniosło euro i trzydzieści dwa centy dochodu - wylicza Arturo Claver z hiszpańskiej ambasady.

Hiszpański program Senior Travel pokazuje, że seniorzy stają się łakomym kąskiem dla biur podróży. Według danych naszego Instytutu Turystyki na wczasy w ubiegły roku wyjechało 8 procent Polaków po 60. roku życia, czyli około pół miliona osób. W ciągu pięciu lat ta liczba się podwoiła..

Program Senior Travel jest elementem europejskiego programu Calypso. Jego celem jest sprawienie, by 50 procent mieszkańców Europy, którzy nigdy nie wyjechali poza granice swego kraju wreszcie mogli to zrobić. A przy okazji pozwolili zarobić branży turystycznej.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC