Hiszpania zaciska pasa (jeszcze bardziej)

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAHiszpański rząd zamraża wydatki

Hiszpania przyspiesza reformy i jeszcze mocniej zaciska pasa. Gabinet premiera Jose Luisa Zapatero przyjął pakiet zmian, w tym częściową prywatyzację loterii narodowej i lotnisk. Madryt zmniejszy też zapomogi dla osób, które utraciły prawo do zasiłku dla bezrobotnych i wprowadzi ulgi podatkowe dla małych firm.

Rząd w Madrycie zamierza też do 28 stycznia przyjąć reformę emerytur podwyższającą wiek emerytalny do 65 lat.

Gabinet premiera Zapatero chce też podnieść akcyzę na papierosy i obciąć dotacje na energię wiatrową. Podwyżka akcyzy ma przynieść 780 milionów euro, a obcięcie dotacji na energię wiatrową ma do 2013 roku pozwolić na oszczędności rzędu 1.100 tysięcy euro. Dzięki tym reformom premier Zapatero chce zmniejszyć deficyt budżetowy i uspokoić rynki, które obawiają się, że Hiszpania będzie potrzebować międzynarodowej pomocy - czemu sam Madryt zaprzecza.

Hiszpania stara się wydobyć z dwuletniej recesji, podczas której bezrobocie osiągnęło tam najwyższy poziom w Europie - niemal 20 procent. Sektor nieruchomości, który przez ponad dekadę był motorem hiszpańskiej gospodarki, popadł w zastój dwa lata temu, a uzależnione od jego rozwoju banki ocknęły się z miliardami euro zamrożonymi w przejętych przez nie, niespłaconych nieruchomościach. Zadłużony sektor bankowy objął proces restrukturyzacji, który ma się zakończyć 24 grudnia.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA