Najnowsze

Historyczny minus OFE?

Najnowsze

TVN24Bessa pożera przyszłe emerytury

Oszczędności Polaków w funduszach emerytalnych stopniały w ciągu ostatniego roku o ponad 12 proc. Wszystko wskazuje na to, że ten rok OFE po raz pierwszy w historii zakończą na minusie - przewidują szefowie funduszy cytowani przez "Gazetę Wyborczą".

Spadki na warszawskiej giełdzie sprawiają, że OFE nie zarabiają już czwarty kwartał z rzędu. Ich szanse na zarabianie w tym trudnym okresie ogranicza fakt, że nie mają dużego wyboru inwestycyjnego. Mogą inwestować jedynie w akcje na GPW lub obligacje. Na parkiet fundusze "wrzuciły" co trzecią złotówkę powierzoną im przez przyszłych emerytów - w sumie 44,8 mld zł. Za resztę pieniędzy kupują obligacje, dla których ostatnie miesiące również nie były łaskawe.

Światełko dopiero za zakrętem tunelu

Przyszli emeryci nie mają się na razie o co bać. Fundusze nastawione są na długoterminowe oszczędzanie, a do wypłaty emerytury sytuacja na giełdzie może się jeszcze wiele razy zmienić. chybalski o ofe

Ale eksperci także uspokajają. - Przyszli emeryci nie mają się na razie o co bać. Fundusze nastawione są na długoterminowe oszczędzanie, a do wypłaty emerytury sytuacja na giełdzie może się jeszcze wiele razy zmienić - mówi dr Filip Chybalski, ekspert od funduszy emerytalnych z Politechniki Łódzkiej.

Jego zdaniem dzisiejsze spadki najbardziej odczują osoby, którym do przejścia na emeryturę pozostało niewiele czasu. - Dołująca giełda najmocniej uderzy w ich świadczenia - tłumaczy. Pierwsze emerytury OFE wypłacą zapewne już na początku przyszłego roku. Prawo do nich nabędzie 3,2 tys. kobiet. Ile z nich skorzysta z tego przywileju, na razie nie wiadomo.

Przegrani i przegrywający

Najlepiej w ostatnich 12 miesiącach radzi sobie Warta - do tej pory straciła niespełna 8 proc. Niewielka to pociecha dla jej klientów, bo ten fundusz od lat ciągnie się raczej w ogonie wszystkich rankingów. Wszystkie OFE tracą średnio już przeszło 12 proc. Rekordzistą jest Polsat, który od czerwca ubiegłego roku stracił prawie 20 proc. Przedstawiciele funduszu uspokajając przyszłych emerytów powtarzają jak mantrę: inwestycje w OFE są długoterminowe.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości