"Hipoteczni frankowicze" łączą siły

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Od 1 lipca można spłacić kredyt "swoimi" frankami

Dzień przed wejściem w życie rekomendacji KNF uwalniającej spłacających kredyt hipoteczny we frankach od kupowania waluty w banku, ruszyła fundacja KupFranki.org. Jej celem jest pomoc osobom spłacającym kredyty w walutach obcych w relacjach z bankami i instytucjami finansowymi, a także prowadzenie edukacji ekonomicznej.

Działalność fundacji, która jest organizacją non-profit, jest dedykowana społeczności zrzeszonej wokół KupFranki.pl, a także obecnym i przyszłym klientom banków. Jej powołanie zbiega się w czasie z wejściem w życie nowej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Zobowiązuje ona banki do umożliwienia klientom spłaty kredytów walutowych bezpośrednio w tej walucie, kupionej np. w kantorze i wpłaconej w kasie lub przelanej z konta walutowego. Do tej pory musieli ją kupować w banku, wktórym mają kredyt po często niekorzystnym kursie.

Klienci, którzy chcieliby skorzystać z takiej możliwości, muszą podpisać specjalny aneks do umowy kredytowej, który kosztuje w zależności od banku od 50 do 500 zł, a w banku Nordea jest uzależniony od wysokości kredytu, więc jego cena może sięgnąć kilku tysięcy.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom większość banków zezwoli na wielokrotną zmianę sposobu spłaty. Oczywiście także odpłatne. Wcześniej mowa była o tym, że taka decyzja będzie nieodwołalna.

Razem łatwiej

To początek normalizacji systemu bankowego w Polsce. Dążymy do tego, aby banki traktowały klientów jak partnerów, a nie petentów. łyczek o frankach

Głównym celem inicjatywy społecznej KupFranki.pl jest bezpieczne obniżenie kosztu kredytów we frankach szwajcarskich i innych walutach. Służy temu Walutowa Platforma Transakcyjna, czyli system transakcyjny on-line, który w formie aukcji umożliwi zakup walut. Uruchomienie platformy przewidywane jest na wrzesień tego roku. Sieć społecznościowa KupFranki.pl zgromadziła już wokół idei tańszych kredytów ponad 11 tys. gospodarstw domowych. Łączna suma kredytów osób zrzeszonych w tej sieci społecznościowej wynosi ponad miliard franków szwajcarskich.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24