Heathrow otwiera nowy terminal za 2,5 mld funtów. Ma być lepiej niż w "piątce"

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Tom Murphy VIIHeathrow ma kolejny terminal

Londyńskie lotnisko Heathrow otwiera nowy terminal T2 dla pierwszych pasażerów. Jak zauważają brytyjskie media, "dwójka" startuje powoli - pierwszego dnia odprawiając jedynie 17 lotów. Chodzi o to, żeby zatrzeć złe wspomnienia o starcie terminalu "5" w 2008 roku. Wówczas pasażerowie przyjeżdżali na lotnisko nawet 10 godzin wcześniej, aby zdążyć z odprawą.

Nowy terminal został zbudowany za 2,5 mld funtów w miejscu pierwszego terminala. "Jedynka" powstała w połowie XX wieku z planem odpraw 1,2 mln pasażerów rocznie.

Tymczasem w 2009 roku przez stary terminal przetaczało się już 8 milionów osób rocznie.

Nowy terminal może odprawić nawet 20 mln pasażerów rocznie. Został on wyposażony w system umożliwiający samodzielną odprawę. Oficjalne otwarcie T2 planowane jest na 23 czerwca.

Kłopoty wieku dziecięcego

Otwarty w 2008 roku terminal 5. lotniska Heathrow przysporzył na początku swojej działalności niemałych kłopotów. Wszystko przez system bagażowy.

Budowa nie obyła się bez kontrowersji. Właściciel budynku musiał pójść na kompromis z organizacjami ekologów, ograniczając poziomy hałasu i liczbę lotów. Heathrow to najbardziej ruchliwy port lotniczy na świecie, który obsługiwać może nawet 480 tysięcy lotów rocznie.

Autor: mn / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Tom Murphy VII