Hazard stracił oddech

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Polacy odwracają się od hazardu?

Branża hazardowa zarobi w 2010 r. o ponad 1/4 mniej - zapowiada "Puls Biznesu". Według gazety wydatki Polaków na gry i zakłady zmniejszą się z 20,4 mld zł w 2009 r. do 14,9 mld zł w obecnym. Wbrew oczekiwaniom rządu nie zyska budżet państwa - szacuje też "PB".

Wprowadzone po aferze hazardowej drastyczne prawo miało ograniczyć rynek hazardowy. I zrobiło to skutecznie, ale wbrew zapowiedziom premiera Donalda Tuska nie przyniosło budżetowi pól biliona wpływów. Jak pisze gaezta, na koniec maja wpływy do z tytułu podatku od gier wyniosły 698 ml zł - czyli jedynie o 45 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Według dziennika, drugie półrocze będzie sporo gorsze, bo z rynku znikną kolejne automaty o niskich wygranych i salony gier. W rezultacie całoroczne wpływy do budżetu - według szacunków "PB" - będą podobne do tych z 2009 r., gdy wniosły 1,58 mld zł.

W branży hazardowej najwięcej stracił sektor automatów o niskich wygranych, który w 2009 r. skonsumował ponad połowę hazardowego tortu. Jak szacuje gazeta, przychody operatorów takich urządzeń powinny się zmniejszyć z 11,6 mld zł do około 6,9 mld zł.

Jak mówi Stanisław Matuszewski, prezes izby zrzeszającej operatorów automatów o niskich wygranych, spadek może być nawet większy. Jednak wiąże nadzieje z Trybunałem Konstytucyjnym, który bada ustawę hazardową, oraz skargami, które rozpatruje Komisja Europejska.

W lepszej są kondycji salony gry z automatami o wysokich wygranych, lecz i tu nie ma powodów do optymizmu. Po wyrzuceniu z rynku ponad 30 tys. automatów o niskich wygrany przychody powinny dynamicznie rosnąć, a stoją - mówi gazecie szef jednego z największych operatorów salonów gier.

Na delegalizacji obu rodzajów automatów do 2015 r. mieli zyskać właściciele kasyn. Na razie jednak ich przychody spadają o około 15 proc. Nie najlepiej mają się też bukmacherzy, choć akurat im pomogły mistrzostwa świata w piłce nożnej. Rok powinni zamknąć z przychodami o kilkadziesiąt milionów złotych mniejszymi niż w 2009 r. (wtedy było to ponad 890 mln).

Gorsze wyniki sprzedażowe osiągnął też w tym roku Totalizator Sportowy. Jak ustaliła gazeta, na gry i loterie państwowego monopolisty Polacy wydali w pierwszym półroczu 2010 r. 1,37 mld zł, czyli o 12 proc. mniej niż w takim samym okresie rok wcześniej.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24