Hawaje na emeryturze? Każdy Norweg jest już milionerem

Najnowsze

ShutterstockKażdy Norweg jest milionerem, wystaczy że przejdzie na emeryturę

Każdy Norweg może dziś poczuć się jak milioner. Wszystko dzięki zasobom gazu i ropy. W państwowym funduszu jest już ponad 606 mld euro. Statystycznie każdy z 5,1 mln Norwegów ma na swoim koncie miliony.

Każdy urodzony w Norwegii może poczuć się jak posiadacz szczęśliwego kuponu w totolotka. Globalny Rządowy Fundusz Emerytalny ogłosił, że zgromadził już ponad 5 bilionów koron norweskich - czyli 606 mld euro.

Z tego funduszu finansowana będzie emerytura każdego Norwega. Statystycznie więc w kieszenie każdego obywatela tego skandynawskiego kraju są miliony. Biorąc pod uwagę, że w Norwegii mieszka 5,1 mln osób to na każdą przypada po około milionie koron.

Zysk dla narodu

Fundusz gromadzi środki z eksportu ropy i gazu oraz dokonuje długoterminowych inwestycji w akcje firm i obligacje na całym świecie.

Jest to największy państwowy fundusz finansowy na świecie. Jego celem jest zabezpieczenie świadczeń emerytalnych dla przyszłych pokoleń Norwegów. Rządowe wytyczne w sprawach etyki m.in. wykluczają inwestowanie przez fundusz w akcje firm "produkujących broń, która może naruszać podstawowe zasady humanitarne".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock