Hausner: Rząd ślizga się po lodzie, ale przyjdzie wiosna

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jerzy Hausner zaleca myślenie o przyszłości

- Obecna polityka rządu jest jak "ślizganie się po lodzie" - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej i b. wicepremier prof. Jerzy Hausner. - Ono jest bardzo wdzięczne, a manewry są udane, tylko, że kiedyś przyjdzie wiosna i ten lód już nie będzie taki twardy - w tak obrazowy sposób tłumaczył, że jego zdaniem przez zajmowanie się doraźnymi sprawami zaniedbywane są cele naprawdę ważne.

- Absolutnie doceniam to, co zostało zrobione w 2011 roku, bo mamy do czynienia z rzeczywiście zacieśnieniem fiskalnym, czyli ograniczeniem deficytu. I widzę wolę poprawiania sytuacji finansów publicznych w roku 2012. I za to pełne uznanie. Ale widzę, że większość tego, co jest do zrobienia jest robione przez podnoszenie obciążeń podatkowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Hausner, autor sławnego, choć niewprowadzonego życie planu naprawy finansów publicznych. Taki kierunek uważa jednak za "antywzrostowy", ponieważ pieniądze, które mogłyby być wydawane choćby na inwestycje, oddawane są państwu.

- Robione jest to, co jest łatwiejsze, a to co jest trudniejsze, odsuwane jest na później. Zajmujemy się bieżącym rokiem, a potem "będzie, jak będzie" - powiedział. A to według niego jest błąd. - Jeśli przyjmujemy doraźną perspektywę, to jest to jak ślizganie się po lodzie. Ono jest bardzo wdzięczne, a manewry są udane, tylko, że kiedyś przyjdzie wiosna i ten lód już nie będzie taki twardy. Dlatego trzeba przygotować się na to, żeby zbudować nowe przewagi konkurencyjne. To, co robimy dzisiaj, nie może nas zwalniać od odpowiedzialności za podejmowanie działań, które będą dawały skutki w 2013, 2014 roku - tłumaczył.

Zapowiedzi z expose się "rozmywają"

Hausner pozytywnie ocenił kierunek reform nakreślony w expose. - To, co było powiedziane, to rozsądna próba podejścia do złożoności problemu. Zawsze można coś wytknąć, ale te deklaracje były wiarygodne w treści - mówił i dodał: Ale ważniejsze niż zapowiedzi są działania i czuję, że to się powoli rozmywa.

Według niego takie zmiany, jak wyrównywanie i wydłużanie wieku emerytalnego powinny wejść w życie, gdyż tego wymaga sytuacja systemu emerytalnego. - Wydłużenie wieku emerytalnego jest uzasadnione, ale tempo wdrażania powinno być szybsze. Ja uważam, że powinno obwiązywać prawo wyboru co do przejścia na emeryturę wcześniej, ale innej ścieżki niż wydłużenie wieku nie ma - mówił.

Wiele krajów było mocno zintegrowanych jeszcze przed powstaniem Unii. Ten organizm jest tak jednolity gospodarczo, że utrzyma wspólną walutę. Mogę sobie jednak wyobrazić, że utrzymanie Grecji w strefie euro będzie niemożliwe Jerzy Hausner

"Nikt rozsądny nie prognozuje u nas recesji"

Pytany o prognozy gospodarcze, zwłaszcza dla Polski, na obecny rok powiedział, że nie przewiduje katastrofy. - Jeśli chodzi o recesję w Unii Europejskiej, to ona jest faktem, ale nie będzie tak głęboka, jak ostatnio - może potrwa trzy, może cztery kwartały - mówił.

Według niego Unii nie grozi też rozpad, o którym mówią niektórzy. - Wiele krajów było mocno zintegrowanych jeszcze przed powstaniem Unii. Ten organizm jest tak jednolity gospodarczo, że utrzyma wspólną walutę. Mogę sobie jednak wyobrazić, że utrzymanie Grecji w strefie euro będzie niemożliwe - mówił.

Według niego Polska nadal będzie radzić sobie dosyć dobrze. - Dziś Polska ma pozytywny i wysoki wzrost gospodarczy. Nikt rozsądny nie prognozuje u nas recesji - ocenił.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24