Handlowy posprząta po Lehmanie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBank odkupi obligacje Lehmana za 60 proc. ich wartości, co zmniejszy straty nabywców

Bank Citi Handlowy odkupi od swoich klientów obligacje, które były gwarantowane przez Lehman Brothers. Za papiery wartościowe, w których sprzedaży pośredniczył, bank oferuje 60 proc. początkowej wartości inwestycji w danej walucie.

To reakcja na pozew grupy klientów, którzy pozwali Handlowy do sądu ws. sprzedawanych przez bank obligacji Lehman Brothers.

Klienci twierdzą, że bank wprowadził ich w błąd, zapewniając że inwestycja w papiery dłużne amerykańskiej instytucji finansowej jest bezpieczna. Bank Handlowy bronił się, twierdząc że w momencie sprzedaży obligacji Lehman Brothers miał bardzo wysoki rating inwestycyjny na poziomie A+, czyli wyższy niż rating przewidziany dla Polski. W sumie za pośrednictwem Handlowego, obligacje amerykańskiego banku kupiło ponad 220 inwestorów.

Zdaniem kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, reprezentującej niektórych klientów banku, inicjatywa ta jest krokiem w dobrym kierunku, jednak nie stanowi w pełni satysfakcjonującego rozwiązania. Klienci kancelarii domagają się od banku odszkodowania, ponieważ na transakcji mieli stracić w sumie ponad 2 miliony złotych.

"Należy pamiętać, że klienci Banku Handlowego, którzy kupili za jego pośrednictwem obligacje Lehman Brothers, przyjmując propozycję Banku stracą 40 proc. zainwestowanych oszczędności oraz ewentualne korzyści. A wielu z nich - w oparciu o przedstawione przez przedstawicieli banku informacje - lokowało pieniądze w obligacje prezentowane im jako produkty o niskim ryzyku" - napisała kancelariia w komunikacie wysłanym w piątek PAP.

- Powstaje pytanie czy 60 proc. jest to wystarczająca kwota zadośćuczynienia za szkody naszych klientów w sytuacji kiedy sprzedawane papiery były prezentowane jako papiery o niskim ryzyku - mówi w TVN CNBC Biznes mecenas Krystian Szostak z tej kancelarii.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES