Hakerzy zagrażają firmom. Polska w niechlubnej czołówce

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOkoło 60 proc. polskich firm ma do czynienia z atakami w cyberprzestrzeni

Przedsiębiorstwa nie mogą czuć się bezpiecznie w sieci. Polska jest w czołówce krajów najbardziej zagrożonych atakami hakerskimi w tej części świata - informuje "Rzeczpospolita".

- Z naszych statystyk wynika, że blisko 60 proc. polskich firm ma do czynienia z atakami w cyberprzestrzeni - mówi dla gazety Jolanta Malak, dyrektor polskiego oddziału firmy Symantec, która specjalizuje się w bezpieczeństwie IT. Jak dodaje, celowych ataków jest coraz więcej i przedsiębiorstwa powinny się na nie przygotować.

Aktywni hakerzy

Według danych Symanteca w 2012 r. liczba szkodliwych działań ze strony hakerów zwiększyła się o ponad 80 proc., podczas gdy tylko o 20 proc. ograniczone zostały luki w zabezpieczeniach sieci firmowych. Polska znajduje się obecnie w czołówce najbardziej zagrożonych krajów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Jak podkreśla Malak, choć firmy powszechnie stosują oprogramowanie antywirusowe, to skupiają się na tym, by chronić swoje własne systemy, a nie przechowywane w nich bazy danych. Tymczasem najbardziej narażone na ataki są właśnie przedsiębiorstwa przechowujące wrażliwe dane - bez względu na to, czy są to duże, czy małe firmy.

09.04.2013tvn24

PRZEGLĄD PRASY TVN24

Autor: zśmtomk / Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu