Najnowsze

Hakerzy zaatakowali europejski bank. Ukradli pół miliona euro

Najnowsze


Jeden z europejskich banków został zaatakowany przez hakerów. W cyber-kradzieży 190 klientów z Włoch i Turcji straciło łącznie ponad 500 tys. euro. Do kradzieży doszło w styczniu - informuje BBC.

O cyber-kradzieży poinformowała firma Kaspersky Lab zajmująca się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego komputery przed wirusami. Na jej informacje powołuje się BBC, które podaje, że 190 klientów jednego z działających w Europie banków zostało okradzionych przez hakerów. Straty to ponad 500 tys. euro. Klienci stracili od 1,7 tys. do 39 tys. euro.

Bez śladów

Według informacji firmy Kaspersky przestępcom udało się usunąć wszelkie dowody, które mogłyby zostać wykorzystane w śledztwie. Wiadomo tylko, że hakerzy do systemu informatycznego wpuścili trojana, czyli złośliwego wirusa, który przechwycił dane finansowe i na polecenie przestępców wykonał transakcje tak, jakby zrobiły to same ofiary.

- Na serwerze kontrolnym nie wykryto żadnych informacji, które pozwoliłyby na wykrycie złośliwego oprogramowania - mówi Vicente Diaz, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab. - Myślimy, że złośliwe oprogramowanie, które wykorzystali złodzieje może działać na zasadzie podobnej do tzw. konia trojańskiego Zeus. Ten wirus jest często wykorzystywany do wykradania danych użytkowników - dodaje Diaz.

Tak jak Zeus

Wirus Zeus pierwszy raz wykryto w 2007 roku. Złośliwy program jest często wykorzystywany przez hakerów do uzyskiwania dostępu do konta bankowego zainfekowanych użytkowników. Często trafiał on do użytkowników wraz z załącznikami w e-mailach. Przed siedmioma laty z pomocą wirusa hakerzy skradli około milion funtów.

Autor: msz//gry / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości