Najnowsze

Hakerzy zaatakowali amerykański system prognozy pogody. Zakłócili działanie satelity

Najnowsze

noaanews.noaa.govPrognozy pogody są ważne nie tylko dla zwykłych osób, ale także dla biznesu i wojska

Hakerzy zaatakowali amerykańskie służby meteorologiczne. W wyniku ich działań doszło do zakłóceń w przekazywaniu danych przez satelitę oraz w funkcjonowaniu kilku kluczowych stron internetowych. W efekcie firmy i wojsko nie miały dostępu do ważnych danych. Zwykle za tego typu ataki eksperci od cyberbezpieczeństwa oskarżają Rosję lub Chiny.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) poinformował, że cztery należące do niego strony internetowe z informacjami o pogodzie zostały zhakowane. Aby przywrócić im prawidłowe działanie, urzędnicy musieli zamknąć część swoich serwisów. Do ataków doszło w październiku.

Odcięci od danych

Wcześniej jednak urzędnicy z NOAA informowali jedynie o potrzebnie "nieplanowanych konserwacji" systemu. Co więcej zatrzymali dla siebie również informację, że zostali odcięci od danych przekazywanych przez satelitę. Pomimo tego Scott Smullen, rzecznik NOAA podkreślił, że atak "nie przeszkadza nam w dostarczaniu informacji i prognoz". Fakt, że hakerom udało się przejąć najważniejsze strony internetowe pokazujące prognozę pogody, a także zakłócić działanie satelity tylko z pozoru wydaje się błahe. Wszystko dlatego, że ten system jest wykorzystywany nie tylko do informowania obywateli, o tym, czy warto przy wychodzeniu z domu zabrać parasol. Te informacje wykorzystywane są także przez przedsiębiorstwa i wojsko. Tu właśnie najbardziej potrzebne są raporty amerykańskiej służby meteorologicznej.

Bez ważnych danych

W efekcie firmy i wojskowi nie otrzymali danych na temat prognozowanych zjawisk pogodowych ważnych dla przedsiębiorstw i inwestorów, które mogą mieć wpływ na gospodarkę w tym roku. - Zostaliśmy w całości od cięci od naszego jedynego źródła danych - mówi David Robinson Rutgers, klimatolog, którego laboratorium opiera się również na danych satelitarnych.

Nie pierwszy raz

Cyberatak w system pogody USA nie był ostatnim w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu zaatakowany został również Biały Dom, czy federalną służbę USIS, która specjalizuje się w prowadzeniu śledztw w agencjach rządowych.

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money, The Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: noaanews.noaa.gov

Pozostałe wiadomości