Hajdarowicz może kupić całą "Rz"

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Grzegorza Hajdarowicza Gremi Media kontroli nad Mecom Poland Holdings, w tym dziennikiem "Rzeczpospolita". Od lipca Gremi Media jest właścicielem 51 proc. Mecomu, za który zapłaciła 80 mln zł.

Od momentu zakupu pakietu większościowego Mecomu Grzegorz Hajdarowicz nie ukrywał, że interesuje go przejęcie całej spółki. Wolę odsprzedania wyrażał też właściciel, czyli Skarb Państwa. Czekano tylko na decyzję UOKiK. Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie przejęcia całości Mecomu przez Gremi Media wpłynął 14 lipca 2011 roku. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Powstanie prasowy gigant

Spółka Gremi Media została powołana w celu przejęcia części Wydawnictwa Przekrój w styczniu 2011 roku. Należy do grupy kapitałowej Gremi, która zajmuje się przede wszystkim zakupem i restrukturyzacją przedsiębiorstw w celu zwiększenia ich wartości rynkowej.

Mecom Poland Holdings jest m.in. właścicielem spółki Presspublica - wydawcy dzienników "Rzeczpospolita" i "Gazeta Giełdy Parkiet" oraz tygodnika "Uważam Rze Inaczej Pisane". W wyniku koncentracji Gremi Media kupi 100 proc. udziałów w Mecom Poland Holdings, a także przejmie kontrolę nad spółką Presspublica oraz jej spółkami zależnymi.

Źródło: PAP