Gwarantowane 50 tysięcy euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prezydent podpisał ustawę o gwarancjach dla depozytów

Prezydent Lech Kaczyński – choć z zastrzeżeniami - podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Dzięki temu stuprocentowymi gwarancjami po upływie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji będą objęte depozyty do 50 tys. euro.

- Podpisałem tę ustawę ze względu na fakt, że podnosi ona sumę gwarantowanych przez państwo wkładów oszczędnościowych. Co nie oznacza, że nie mam w stosunku do tej ustawy zasadniczych wątpliwości - powiedział prezydent na konferencji prasowej.

Zastrzeżenia prezydenta budzą zapisy, które jego zdaniem ograniczają uprawnienia prezesa NBP, dlatego zamierza je skierować do Trybunału Konstytucyjnego - Gdy prezesem był Leszek Balcerowicz, wszelkie próby ograniczenia jego autonomii był to zamach stanu, a obecne zmiany idą dalej – uważa prezydent. Jak dodał, nie wyklucza własnej inicjatywy, by „naprawić to, co w tej ustawie jest złe”.

Pomostówki: prezydent się zastanawia

Pytany o emerytury pomostowe, prezydent stwierdził, że decyzji co do podpisania bądź zawetowania ustawy jeszcze nie podjął. - Ja się zastanawiam, ale jest wiele argumentów za tym, aby odesłać tę ustawę do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Decyzja musi zapaść do 15 grudnia, jak wiadomo to jeszcze od dzisiaj 21 dni, bo dzisiaj ta ustawa wpłynęła do mnie - przypomniał.

Ustawa o emeryturach pomostowych zmniejszają liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ok. miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tysięcy.

Gwarancje do 50 tysięcy euro

50 tys. euro gwarancji ma dotyczyć jednej osoby i ma być przypisane do wszystkich depozytów w jednym banku. Zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami, kwota depozytu nieprzekraczająca 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro kwota w przedziale od 1 tys. euro do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90-proc.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, zaś przepisy dotyczące gwarancji - w dniu ogłoszenia.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24