Najnowsze

GUS: sytuacja w handlu detalicznym gorsza niż w czerwcu

Najnowsze

sxc.huKlimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest korzystnie

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest korzystnie, ale gorzej niż w czerwcu - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Z przedstawionych danych wynika też, że sytuacja w budownictwie oceniana jest negatywnie. Optymistycznie wygląda jednak koniunktura w handlu hurtowym.

Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje po 15 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Oceny bieżącej sprzedaży są nieznacznie niekorzystne, gorsze od sygnalizowanych w czerwcu. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są nieco bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w czerwcu" - napisał GUS.

Zapasy towarów

Z badania wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym przedsiębiorcy planują niewielką redukcję zamówień u dostawców. "W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może nieznacznie spadać. Prognozy cen zapowiadają niewielki wzrost, zbliżony do oczekiwanego przed miesiącem" - napisano.

Koniunktura w budownictwie

GUS poinformował też, że w lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest negatywnie, podobnie jak w czerwcu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 4 (w czerwcu minus 5). "Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w omówieniu badania. Z danych GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie mniej niekorzystne od zgłaszanych w czerwcu. "W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień oraz produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w czerwcu" - napisano.

Finanse pesymistycznie?

Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne, wobec korzystnych prognoz formułowanych przed miesiącem. "Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - wynika z badania. "Redukcje zatrudnienia mogą być nadal niewielkie, choć nieco większe od przewidywanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy zapowiadają spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do prognozowanego w czerwcu" - dodają autorzy.

Handel hurtowy

Z danych GUS wynika też, że w lipcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w czerwcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podał GUS w komunikacie. "Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lipcu na poziomie plus 9 (plus 10 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10 proc. (przed miesiącem odpowiednio 20 proc. i 10 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w badaniu. Badanie wskazuje, że w lipcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w czerwcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat.

Autor: mn/km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości