GUS: Inflacja lekko drgnęła

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSGUS: Inflacja lekko drgnęła

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 0,9 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

- Dzisiejsze dane o inflacji nie zmieniają naszych prognoz średniookresowych dotyczących cen - skomentował dane o inflacji Wojciech Matysiak z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao. Jego zdaniem w tym roku inflacja urośnie do 1,5 proc. A to za sprawą coraz silniejszego popytu w drugim półroczu.

Niskie stopy dłużej?

- Podtrzymujemy nasz scenariusz bazowy, który zakłada brak zmian stóp procentowych do końca br. Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej może wydłużyć zapowiadany okres utrzymywania stóp procentowych bez zmian o kolejne trzy miesiące – w tym kontekście wiele będzie zależało od wyników najnowszej projekcji inflacyjnej - stwierdził analityk.

Zdaniem Moniki Kurtek z Banku Pocztowego, za wzrost inflacji były m.in. podwyżki cen artykułów tytoniowych oraz podwyżki cen na artykuły spirytusowe, które weszły w życie od 1 stycznia tego roku. "Od nowego roku wystąpiły też zmiany cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych oraz innych opłat związanych z użytkowaniem mieszkania" - dodała główna ekonomistka banku.

Według niej w kolejnych miesiącach inflacja dalej będzie rosnąć, ale "bardzo powoli, zmierzając na koniec roku w okolice 2 proc. rok do roku". Wtedy można się spodziewać pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.sxc.hu