Najnowsze

Günter Verheugen: Byłem absolutnie zdecydowany co do konieczności obecności Polski w Unii Europejskiej

Najnowsze

Günter Verheugen: Byłem absolutnie zdecydowany, co do konieczności obecności Polski w UE
TVN24 Biznes i ŚwiatGünter Verheugen: Byłem absolutnie zdecydowany, co do konieczności obecności Polski w UE

- Gdy myślę jak to się stało, to przypominam sobie, o tym ogromnym zaangażowaniu narodu polskiego, całego społeczeństwa, by zmienić gospodarkę, przekształcić instytucje polityczne. Wymagało to bardzo trudnych i ostrych reform. To był fundament sukcesu gospodarczego - mówił o wstąpieniu Polski do UE, na antenie TVN24 Biznes i Świat - Günter Verheugen, były komisarz UE ds. rozszerzenia.

Günter Verheugen przypomina, że zmiany, które zaszły w Polsce są efektem ciężkiej pracy, ale i cierpienia wielu Polaków.

- Obowiązkiem moralnym młodszych pokoleń jest nie zapominać o tych zasługach i o co walczyli ich ojcowie oraz dziadkowe. A walczyli o wolność i jedność europejską. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że tak na prawdę to Solidarność obaliła Mur Berliński i mówię to jako Niemiec. 4 czerwca 1989 roku to był początek końca Żelaznej Kurtyny, a jednocześnie początek jedności europejskiej - uważa Günter Verheugen.

Trzeba przypominać

Były komisarz UE ds. rozszerzenia twierdzi, że istnieje konieczność przypominania Europejczykom i Niemcom, że to właśnie w Polsce działała Solidarność i czego dokonała. - Myślę, że bardzo wielu Niemców ma tą świadomość, ale nie wszyscy. Dlatego trzeba to głośno mówić - twierdzi Günter Verheugen.

Günter Verheugen uważa, że wejście Polski do Unii Europejskiej było niezwykle ważne dla całej wspólnoty. - Gdy myślę jak to się stało, to przypominam sobie, o tym ogromnym zaangażowaniu narodu polskiego, całego społeczeństwa, by zmienić gospodarkę, przekształcić instytucje polityczne. Wymagało to bardzo trudnych i ostrych reform. To był fundament sukcesu gospodarczego - mówi Verheugen.

Udana transformacja

Były komisarz UE twierdzi, że za obecnym sukcesem gospodarczym Polski stoją wcześniejsze trudne reformy i odważne decyzje polityczne. - To był fundament, który położono już na początku lat 90. Później perspektywa wejścia do Unii Europejskiej pomogła Polakom dokonać pełnej transformacji.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości