Gumki w rękach celników. Chińskie zabawki zawierały szkodliwe dla zdrowia substancje

Najnowsze

Justyna Bocheńska | Fakty Online19.10.2014 | Kolorowe bransoletki z gumek są rakotwórcze? UOKiK kontroluje

Zestawy do robienia gumowych bransoletek, zawierające duże stężenie szkodliwych dla zdrowia ftalanów, zatrzymali celnicy z Rzeszowa. Zatrzymana partia popularnych wśród dzieci zabawek pochodzi z Chin. O próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia celnicy powiadomili prokuraturę.

Podejrzenia celników potwierdziły badania w laboratorium Izby Celnej w Przemyślu. Ftalany wykryto w zawieszkach, będących częścią zestawów do wyplatania bransoletek; zatrzymano 300 zestawów. W badanych próbkach zawartość ftalanów aż 120 razy przekroczyła dopuszczalną normę.

Do obrotu nie trafią

Służba Celna powiadomiła o tym Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, który uznał, że zabawki nie mogą być wprowadzone do obrotu. Celnicy powiadomili też rzeszowską Prokuraturę Rejonową o próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia.

Ftalany mogą być obecne w niewielkich ilościach w zabawkach z tworzyw sztucznych, ale ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 proc. zabawki. Na ich szkodliwe działanie wrażliwe są szczególnie kobiety w ciąży i małe dzieci. Związek ma wpływ na gospodarkę hormonalną - m.in. hamuje produkcję testosteronu. Badania wykazały także jego związek z niską wagą urodzeniową i autyzmem.

UOKiK ostrzegał

W październiku komunikat z badań szkodliwości podobnych zawieszek dla dzieci dostępnych na polskim rynku wydał UOKiK. Analizy próbek do tych badań pobrane we wrześniu przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej trafiły do specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi. Urząd stwierdził wtedy, że te zawieszki, które już znajdują się w obrocie, nie stanowią zagrożenia.

Potwierdziły się jednak wtedy doniesienia o występowaniu ftalanów w dwóch próbkach zawieszek zatrzymanych przez służby celne na granicy. Jak wynika z analizy laboratorium, w badanych zabawkach zostały przekroczone normy ftalanu di (2-etyloheksylu) o co najmniej 28 proc. w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5 proc. w drugim. W związku z wynikami także wtedy towar nie został dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: przemysl.ic.gov.pl