Gry komputerowe ułatwią rekrutację? "Powiedzą więcej niż CV"

Najnowsze


Coraz więcej firm używa internetowych gier komputerowych, by przetestować zdolności kandydatów do pracy. Technologia pomaga osobom przeglądającym tysiące listów motywacyjnych. W ten sposób mogą się one dowiedzieć o poszczególnych osobach dużo więcej, niż z CV.

Gry sprawdzają, m.in. czas reakcji, spostrzegawczość czy skłonność do ryzyka kandydatów do pracy. W jednej z aplikacji należy odgadnąć, jakie emocje okazują osoby na zdjęciach.

- Gry uwidocznią silne i słabe strony aplikantów. To pomoże dobrać dla nich odpowiednie zadania - tłumaczy Frida Polli, prezes amerykańskiej firmy HR Pymetrics, która stosuje gry wideo w procesie rekrutacji.

CNN zwraca uwagę, że obecnie, tego typu programy komputerowe nie cieszą się popularnością ze strony pracodawców.

Niemniej, twórcy aplikacji mają nadzieję, że już wkrótce będzie to standardowa procedura. - To technologia, która przydaje się osobom przeglądającym tysiące listów motywacyjnych. W ten sposób mogą się one dowiedzieć o poszczególnych osobach dużo więcej niż z CV - stwierdziła Polli.

Dyskryminujące gry?

Eksperci cytowani przez CNN zwracają uwagę, że ten sposób rekrutacji może prowadzić do dyskryminacji. Przykładowo czas rekcji jest krótszy u młodszych osób.

- Lepiej będą także sobie radzić osoby, które wychowały się w otoczeniu technologii, mające doświadczenie z grami, łamigłówkami, itd. - podkreślił Ben Gattner, psycholog. - To niesprawiedliwe wobec tych, którzy nie mają takiego zaplecza - dodał.

Autor: rf//gry / Źródło: x-news/CNN Newsource