Gruzja bliżej Unii Europejskiej. Na razie w energetyce

Najnowsze

Wikipedia/Martijn Munneke (CC-BY) | David GarejaGruzja ma podpisać umowę z Unią we wrześniu

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek negocjacje z Gruzją mające na celu wzmocnienie połączeń energetycznych z tym krajem. Wszystko w ramach wysiłków na rzecz zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej i osłabienia jej więzi z Rosją.

- Przystąpienie do wspólnoty energetycznej przyciągnie inwestycje do Gruzji oraz przyniesie obywatelom i przedsiębiorcom bliższe relacji z innymi krajami wspólnoty - powiedział unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger, po rozpoczęciu rozmów w Tbilisi. Druga tura rozmów odbędzie się w Brukseli 19 marca. Komisja Europejska prowadzi działania mające na celu szerszą integrację energetyczną wspólnoty z jej sąsiadami. Współpraca energetyczna obejmuje osiem krajów z południowo-wschodniej Europy i rejonu Morza Czarnego. W skład grupy wchodzi też Ukraina.

Umowa już bliska

Parafowane pod koniec listopada 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowe między UE a Mołdawią i Gruzją mają być podpisane we wrześniu. Na szczycie w Wilnie Ukraina nie podpisała z UE umowy stowarzyszeniowej, co - zdaniem Zachodu - było skutkiem rosyjskich nacisków. Presja ze strony Kremla poskutkowała też w przypadku Armenii, która zamiast parafować umowę stowarzyszeniową z UE zapowiedziała przystąpienia do powstającej z inicjatywy Moskwy Unii Celnej.

Gruzja jest zdecydowana podpisać porozumienie w UE w sprawie handlu i szerszej współpracy.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Martijn Munneke (CC-BY) | David Gareja