Grupowe zwolnienia u wydawcy "Rz"

Najnowsze

Wikipedia/Hiuppo cc-ybSiedziba Presspubliki w Warszawie

- Związki zawodowe działające w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej", otrzymały w czwartek zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. - Pracę ma stracić do 120 osób - powiedział przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" Piotr Kościński.

Kościński poinformował, że planowane zwolnienia dotyczą pracowników na etacie. W Presspublice zatrudnionych w ten sposób jest ok. 600 osób. Pod koniec października nowy zarząd spółki informował, że wydawnictwo zatrudnia i współpracuje z 790 osobami.

Będą negocjacje

W ciągu najbliższych dni związki zawodowe powinny przystąpić z pracodawcą do negocjacji warunków zwolnień, zgodnie z prawem mają na to 20 dni. Nieoficjalnie negocjacje mają rozpocząć się w poniedziałek. Jeśli porozumienia nie będzie, pracodawca może wydać regulamin zwolnień.

Informację o zwolnieniach potwierdził w Jarosław Knap, doradca Gremi Media, nowego właściciela Presspubliki. Dodał, że negocjacje ze związkami zawodowymi będą dotyczyć zarówno skali, jak i terminów zwolnień. Nie chciał powiedzieć, kto dokładnie miałby zostać zwolniony.

- Nie stawiamy ultimatum, pokazujemy zakres działalności spółki i konieczny, naszym zdaniem, zakres zwolnień. Cały czas chcemy i rozmawiamy ze związkami - podkreślił Knap.

Nowy właściciel

Grzegorz Hajdarowicz, właściciel spółki Gremi Media, kupił 48.99 proc. udziałów wydawnictwa w październiku. Poprzednio należały one do spółki Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Wcześniej Gremi Media przejęła kontrolny pakiet 51,01 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom.

Nowy właściciel, po przejęciu udziałów, zaczął dokonywać zmian w zarządzie Presspubliki, która koniec roku prawdopodobnie zamknie ze stratą sięgającą 15,6 mln złotych.

Nowy prezes unikał dotąd odpowiedzi na pytanie, czy Presspublica zamierza ograniczyć zatrudnienie. Zaznaczył jednak, że celem spółki jest wygenerowanie zysku w 2012 r. oraz ograniczenie wysokości straty przewidywanej na koniec br.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna ok. 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż ok. 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż ok. 130 tys.).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Hiuppo cc-yb