Grupa ITI sprzedała 100 proc. akcji Legii Warszawa

Najnowsze

Aktualizacja:
legia.com | T-Mobile Ekstraklasa/ x-newsZespół pilkarzy Legii prowadzi obecnie trener Henning Berg

Grupa ITI poinformowała o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Legia Warszawa SA. Nabywcami spółki są Dariusz Mioduski, dotychczasowy Członek Rady Nadzorczej Legii (80 proc.), oraz Bogusław Leśnodorski, który od roku pełni funkcję Prezesa Legii (20 proc.).

- Legia, która przez dziesięć lat była częścią Grupy ITI, stanowiła dla nas, jako właścicieli, wielkie wyzwanie, gdyż biznes sportowy z jednej strony rządzi się własnymi prawami, a z drugiej musi dostosować się do realiów rynkowych. Tym bardziej cieszymy się, że sprzedajemy klub, który ma zbilansowany budżet, dysponuje zapleczem w postaci nowoczesnego stadionu i jednocześnie osiąga sportowe sukcesy, będąc liderem polskiej Ekstraklasy - powiedział Wojciech Kostrzewa, prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.

I dodał: - Nowi właściciele Legii dobrze znają spółkę i jej potencjał, bo już od 2012 roku aktywnie uczestniczą w zarządzaniu klubem. Jestem przekonany, że zapewni to Legii dalszy rozwój, zgodny z jej ambicjami i możliwościami. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, trenerom oraz pracownikom klubu za dobrą współpracę przez ostatnią dekadę.

Lata rozwoju

Grupa ITI kupiła Legię Warszawa w kwietniu 2004 roku, gdy spółce groziło bankructwo. Jak informuje ITI, po przejęciu klubu, grupa "skupiła się na zbudowaniu stabilnego modelu biznesowego, opartego na trzech filarach – sportowym sukcesie pierwszej drużyny, skutecznym włączeniu do pierwszej drużyny młodych piłkarzy trenujących we własnej Akademii oraz stworzeniu możliwości do gry na nowoczesnym stadionie".

W okresie, gdy Legia należała do ITI, klub dwa razy (w 2006 oraz 2013 roku ) zdobył tytuł Mistrza Polski. W 2008, 2011, 2012 i 2013 roku Legia wygrała Puchar Polski, a w 2008 roku zdobyła także Superpuchar Polski. W 2012 roku grała w 1/16 finału Ligii Europejskiej, a w 2013 roku w fazie grupowej tych rozgrywek.

W 2008 roku powstała Fundacja Akademia Piłkarska Legia Warszawa, która - jak informuje Grupa ITI - "wychowała wielu utalentowanych graczy, reprezentujących obecnie Legię i inne europejskie kluby". Z kolei w sierpniu 2010 roku do użytku oddany został nowy stadion Legii w Warszawie przy ulicy Łazienkowskiej, z ponad 31 tys. miejsc dla kibiców.

- Kupno Legii jest połączeniem osobistych pasji i marzeń, z kompetencjami, które zbierałem przez 24 lata kariery zawodowej jako prawnik, menedżer i inwestor. Przez wiele lat aktywnie obserwowałem mechanizmy biznesu sportowego w Stanach Zjednoczonych. Jako Członek Rady Nadzorczej Legii uczestniczyłem w procesach, które doprowadziły do zbilansowania budżetu klubu i poprawy poziomu sportowego. Mam długoterminowe i bardzo ambitne plany wobec Legii. Zamierzam wraz z Bogusławem Leśnodorskim kontynuować tworzenie nowego standardu zarządzania klubem piłkarskim w Polsce - informuje Dariusz Mioduski.

Jak informuje Grupa ITI, strony transakcji uzgodniły, że nie będą upubliczniać jej wartości i warunków. Nowi właściciele, wraz z 100 proc. pakietem akcji, przejęli zadłużenie spółki.

Henning Berg nowym trenerem Legii Warszawa

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: legia.com | T-Mobile Ekstraklasa/ x-news