"Grupa Azoty powinna trafić na listę spółek o znaczeniu strategicznym"

Najnowsze

TVN24 BiSNajwiększym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji

- Grupa Azoty na liście spółek o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki - taki jest postulat związkowców cytowanych przez Polskie Radio.

Związkowcy wracają do tego pomysłu nawiązując do środowej informacji o zwiększeniu udziałów rosyjskiej spółki w Grupie Azoty. Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc.. Dzięki temu rosjanie mogą wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela. Część analityków twierdzi, że może to byc początek wrogiego przejęcia grupy. Tymbardziej, że Rosjanie próbowali to zrobić dwa lata temu w przypadku Azotów Tarnów. Ministerstwo Skarbu twierdzi jednak, że obecne zabezpieczenia tarnowskiej spółki przed wrogim przejęciem są wystarczające.

- Szef zakładowej Solidarności w tarnowskich Azotach Tadeusz Szumlański podkreśla jednak, że to nie wystarcza, bo statut spółki można zmienić. Przede wszystkim chodzi o to, by Skarb Państwa miał pakiet większościowy, powyżej 50 procent, chcielibyśmy, by było to zabezpieczenie ustawowe - zaznacza Tadeusz Szumlański w rozmowie z Polskim Radiem.

Spółka strategiczna

Ministerstwo Skarbu uspokaja, że nie zamierza sprzedawać swoich akcji w Grupie Azoty, którą traktuje jako strategiczną dla polskiej gospodarki.

Teraz jednak rosyjski Acron wprowadzi do rady nadzorczej Grupy Azoty swojego przedstawiciela. Zyska przez to dostęp do wielu informacji na temat funkcjonowania polskich zakładów chemicznych skupionych w Azotach, konkurujących z największymi światowymi firmami.

Autor: //gry / Źródło: Polskie Radio