Grunwald za 28 milionów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pola Grunwaldzkie przygotowane na przyjęcie turystów - i uczestników inscenizacji bitwy

28 mln złotych kosztowała modernizacja Pól Grunwaldzkich i budowa infrastruktury dla turystów, przybywających na miejsce bitwy z 1410 roku. Grunwald jest już gotowy na wielki jubileusz 600-lecia bitwy.

Modernizacja w większości została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej: z brukselskiej kasy pochodziło aż 19 mln zł. Resztę dołożył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Wybudowano nowy pawilon recepcyjny, w którym turysta będzie mógł zasięgnąć informacji oraz skorzystać z usług przewodnika. Tam także znajdować się będzie księgarnia i punkt z pamiątkami oraz restauracja.

Ekologiczna darń na dachu...

Jak powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, który zarządza Polami Grunwaldzkimi, obiekt został wybudowany zgodnie z nowoczesnymi i ekologicznymi trendami architektonicznymi; jego dach pokryty jest darnią.

Turyści, którzy przyjadą w tym roku na inscenizację bitwy, będą mogli skorzystać z pola namiotowego oraz pawilonu, w którym znalazły się sanitariaty, prysznice i kuchnia. Wybudowano także amfiteatr, w którym pokazywane będą widowiska tematyczne. Odrestaurowano także średniowieczną kaplicę pobitewną.

...i bruk na alejce

Z parkingu przed pawilonem recepcyjnym do Pomnika Grunwaldzkiego wiedzie kilometrowa alejka wyłożona po remoncie kostką brukową. Do tej pory alejka pokryta była zniszczonym asfaltem.

Jak powiedział dyrektor Janusz Cygański, największym wyzwaniem dla wykonawców była modernizacja muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Wybudowany w 1960 roku budynek nie był izolowany i w części wystawienniczej po ulewach pojawiała się woda. Wykonawcy musieli rozebrać górną część muzeum, który stanowiły kostki granitowe i położyć warstwę izolacyjną, po czym położyć na to znów granitowe elementy. Odnowiono salę kinową i ścienną mozaikę, przedstawiającą wojska idące na bitewne pole.

To tylko pierwszy etap

Na Polach Grunwaldzkich, które zajmują 50 ha z 29 ha otuliną, położono także instalacje kanalizacyjne, telekomunikacyjne, energetyczne i gazowe. Pola przystosowane są po remoncie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak powiedziała wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jolanta Szulc, prezentowana obecnie inwestycja jest tak zwanym pierwszym etapem. W drugim etapie ma powstać muzeum multimedialne, a jego szacunkowy koszt to 50 mln zł. - Intencją samorządu jest, by była to nie tylko placówka przekazująca informacje o bitwie grunwaldzkiej, ale należy znaleźć szerszy kontekst historyczny, może muzeum Jagiellonów, albo polskich bitew - zastanawiała Szulc.

Wielka inscenizacja w 600-lecie

Uroczystości jubileuszowe 600-lecia bitwy grunwaldzkiej odbędą się 15 i 17 lipca. 15 lipca przyjadą na pola pod Stębark prezydenci i premierzy. Obecny będzie także Wieki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter.

Natomiast 17 lipca odbędzie się inscenizacja bitwy z udziałem 2,5 tysiąca rycerzy z Polski i Europy. Na widowisku spodziewanych jest nawet 120 tysięcy widzów.

Jak powiedział wójt Grunwaldu Henryk Kacprzyk koszt inscenizacji bitwy to 1 mln zł. Pieniądze pozyskano od samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz od sponsorów.

Na Pola Grunwaldzkie przyjeżdżają już pierwsi turyści, ale panuje jeszcze względny spokój. Widać już przygotowania do uroczystego jubileuszu. Koszona jest trawa na łąkach, które posłużą jako parkingi, budowane jest ogrodzenie miejsca bitwy, a także wznoszona wioska rycerska.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24