Najnowsze

Groźby Iranu windują ceny ropy

Najnowsze

sxc.huRopa drożeje

Ceny ropy naftowej rosną z powodu napięcia na Bliskim Wschodzie związanego z Iranem. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje już powyżej 100 dol.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztowała już dziś rano 108,76 dol. za baryłkę.

Ceny ropy idą w górę w związku z narastającym napięciem na Bliskim Wschodzie. - Na rynkach są obawy, że Iran może zrobić coś nieoczekiwanego - mówi Jonathan Barratt, ekonomista Barratt's Bulletin w Sydney.

Wielkie manewry

Iran w poniedziałek zakończył swoje wielkie 10-dniowe manewry morskie, podczas których starał się podkreślić znaczenie swoich sił morskich. Ćwiczono między innymi blokowanie cieśniny Ormuz i odpalanie pocisków przeciwokrętowych. Ostre strzelanie na wodach Zatoki Perskiej powodowało, że jej wybrane akweny były dla bezpieczeństwa zamykane.

Dziś Teheran znów "potrząsnął szabelką". Zagroził, że jeśli amerykański lotniskowiec atomowy USS John C. Stennis wróci na wody Zatoki Perskiej, irańskie wojsko "podejmie stosowne działania". Lotniskowiec obecnie przebywa na Morzu Arabskim. Zatokę Perską opuścił w grudniu.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: