Groźba strajku w LOT zażegnana

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Piloci zagwarantowali sobie pewność zatrudnienia

Groźba strajku w PLL LOT została zażegnana. Zarząd podpisał porozumienie ze Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych, który działa w spółce - poinformował w środę PAP rzecznik przewoźnika Jacek Balcer.

Tym samym zakończony został kilkumiesięczny spór między pilotami a władzami firmy. Spór dotyczył m.in. wynagrodzeń, szkoleń, awansów, czasu pracy. W sierpniu związkowcy zorganizowali referendum ws. ewentualnego strajku w spółce. Załoga opowiedziała się za podjęciem akcji strajkowej. Poparły ją zarówno Związek Zawodowy Personelu Pokładowego, jak i Solidarność.

Nowy regulamin dla pilotów

Balcer poinformował, że obie strony konfliktu ustaliły tzw. zbiór zasad działania pilotów w PLL LOT, który zastąpi obowiązujący od 1 września regulamin działania pilotów. Ten ostatni został wprowadzony przez byłego prezesa spółki Sebastiana Mikosza i miał zapewnić pilotom elastyczność zatrudnienia, a także możliwość przeszkolenia, aż do ukończenia 60. roku życia.

- Różnica między regulaminem a zbiorem polega na tym, że ten pierwszy został wprowadzony jednostronnie, a zbiór jest umową społeczną wypracowaną między zarządem a stroną związkową. Jej ewentualna zmiana będzie wymagała zgody dwóch stron. Zapisy zawarte w obu dokumentach zasadniczo się nie różnią, dotyczą m.in. doboru pilotów do szkoleń na samolotach oraz awansów pilotów - wyjaśnił Balcer. Dodał, że zbiór również zapewnia utrzymanie pełnego zatrudnienia. Chodzi m.in. o możliwość wysyłania pilotów na urlopy bezpłatne lub zmianę wymiaru zatrudnienia.

Ile zarobią za sterami?

Pytany o kwestie wynagrodzeń, powiedział, że będą one uzależnione od stażu pracy oraz typu samolotu na którym lata pilot.

Od kilku miesięcy w PLL LOT trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Spółka wypowiedziała też umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. Jak zapewniał były prezes Mikosz, żaden z ponad 400 zatrudnionych w spółce pilotów nie dostał wypowiedzenia z pracy w czasie trwającego od kilku miesięcy procesu restrukturyzacji. W PLL LOT zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24