Gronkiewicz-Walz: zniesiemy podatek od oszczędności

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gronkiewicz-Waltz: zniesiemy podatek od oszczędności

- PO nie wycofuje się z likwidacji Podatku Belki. Będzie zniesiony, ale od oszczędności, nie od akcji – zapewniała w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy zadeklarowała też, że w tym roku rozpoczną się inwestycje związane z Euro 2012.

- Podatek Belki od lokat bankowych powinien być zniesiony od przyszłego roku. To musi być pewien czas, bo banki muszą zmienić swój systemy informatyczne. Obecnie automatycznie odliczają podatek – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Podatek od zysków kapitałowych, potocznie zwany Podatkiem Belki, jest naliczany od przychodów z lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych i sprzedaży akcji. PO w kampanii wyborczej obiecała jego zniesienie. Teraz minister finansów mówi o zniesieniu podatku tylko od zysków z oszczędności. - Co do giełdy, tu kwestia jest bardziej skomplikowana . Platforma chce też zaoferować podatek liniowy, a może i liniowy, i likwidacja podatku Belki byłoby za dużym przywilejem dla najlepiej zarabiających – wyjaśniła prezydent Warszawy.

"Rząd mógłby być bardziej hojny"

Pytana o stan prac nad inwestycjami do Euro 2012, Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła: - W tym roku będzie w przetargach wyłoniony wykonawca mostów i stadionu. Część inwestycji ruszy już pod koniec roku. Teraz wykupujemy tereny pod budowę mostów – dodała.

Prezydent Warszawy zdradziła też plany zagospodarowania błoni wokół planowanego stadionu. - Organizujmy konkurs na to, co tam powstanie – hotele, miejsca usługowe, ewentualnie mieszkania. Ten fragment łączy Pragę Południe z Pragą Północ i trzeba to miejsce uczynić żyjącym – uważa Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent przyznała, że jest zadowolona ze współpracy z rządem, aczkolwiek ma zastrzeżenia. - Rząd powinien być bardziej hojny dla stolicy. Zwróciłam się z taką prośbą i do poprzedniego, i do tego gabinetu. Czekam na odpowiedź – stwierdziła.

Zmowa w Olsztynie?TVN24

"W Olsztynie może być zmowa prezydenta z prokuraturą"

Pytana o ocenę postępowania zatrzymanego dziś prezydenta Olsztyna, który jest podejrzany o molestowanie pracownic, Gronkiewicz-Waltz nie kryła oburzenia: - Takie zachowanie jest niedopuszczalne. Na Zachodzie to jeden z poważniejszych zarzutów dla zwierzchnika, gdy zostaje udowodnione. Niestety u nas w niektórych środowiskach jest na to przyzwolenie – zauważyła.

Zdaniem prezydent Warszawy zachowanie olsztyńskiej prokuratury wskazuje na to, że mogła w tej sprawie współpracować z podejrzanym. - Tam mogły być jakieś powiązania miedzy organami ścigania ponieważ prokuratura ujawniła nazwiska tych osób, które zeznawały przeciw prezydentowi. To niedopuszczalne To mogła być jakaś zmowa - uważa Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem może na to wskazywać fakt, że przeciw Czesławowi Małkowskiemu toczyły się już wcześniej postępowania, które były umarzane.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24