Groclin ofiarą silnego złotego

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zbigniew Drzymała chce przenieść częśc interesu na Ukrainę

Jeden z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej, firma Groclin jest pierwszą dużą ofiarą silnego złotego. Spółka będzie musiała sprzedać nie tylko drużynę piłkarską, ale i największy zakład produkcyjny - informuje "Parkiet".

Z informacji "Parkietu" wynika, że Inter Groclin Auto nosi się z zamiarem sprzedaży jednego z trzech polskich zakładów - głównej fabryki w Grodzisku Wielkopolskim, zatrudniającej około 1,2 tys. osób. Do transakcji mogłoby dojść w przyszłym roku. W takim scenariuszu większość hal fabrycznych o powierzchni 40 tys. mkw. zostałaby przekształcona w magazyny lub wykorzystana do produkcji niezwiązanej z motoryzacją. Groclin mógłby dostać za zakład kilkadziesiąt milionów złotych - szacuje "Parkiet".

Groclin jest producentem tapicerek samochodowych. Firma jest jednym z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej (80 proc. przychodów otrzymuje w euro). Silny złoty powoduje, że działalność w kraju jest nierentowna, dlatego Groclin pozbywa się aktywów, a produkcję z Polski przenosi na Ukrainę. Koszty robocizny, według szacunków spółki, są tam o połowę niższe niż u nas. Na razie Groclin ma tam jedną fabrykę, po wakacjach planuje otwarcie kolejnej.

Jak ustalił "Parkiet", jeszcze w środę Groclin ma podpisać umowę sprzedaży drużyny piłkarskiej Dyskobolia giełdowemu deweloperowi J.W. Construction. Transakcja może opiewać na kilka, maksymalnie kilkanaście milionów złotych.

Źródło: "Parkiet"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24